19.05.2008 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Máku se v České republice daří

Česká republika je největším výrobcem i vývozcem potravinářského máku na světě a čeští pěstitelé loni díky rekordním cenám utržili téměř 1,5 miliardy korun. Informoval o tom Petr Šimek ze sdružení Český mák, které zastupuje pěstitele máku.

Podle Šimka je mák v současné době ekonomicky nejzajímavější plodinou. Celkem se loni sklidilo přibližně 32 tisíc tun makových semen a zhruba 95 procent produkce pěstitelé vyvezli. Největšími dovozci českého máku jsou Rusko, Ukrajina a Polsko.
Česká produkce máku v posledních šesti letech roste. Ještě v roce 1996 se u nás sklidilo necelých deset tisíc tun máku. Od té doby produkce stoupla více než na trojnásobek. Spolu s tím se zvětšila i osevní plocha máku ze 14 tisíc hektarů v roce 1996 na současných přibližně 70 tisíc hektarů.
Úspěchy českých zemědělců jsou podle Šimka dané hlavně tím, že mák pěstují na velkých plochách a mají propracované pěstitelské technologie od přípravy půdy až po posklizňové technologie. Na špičce mezi exportéry se Česká republika drží už třetím rokem. Dříve bylo největším pěstitelem Turecko, které však produkci máku omezilo kvůli nízkým cenám morfinu na světových trzích a české konkurenci. Absolutně největším producentem máku na světě je Afghánistán, mák odtud je ale pěstovaný ilegálně na opium a nevhodný ke spotřebě jako potravina. Český mák naopak neprodukuje opium a jeho šťáva má v porovnání s asijskými druhy velmi nízký obsah morfinových alkaloidů .
Mák se v tuzemsku vedle potravinářství využívá pro výrobu léků. Kvůli nízkému obsahu alkaloidů v jeho slámě se však při zpracování musí použít velké množství makoviny, výroba tudíž podle není Šimka není příliš ekonomicky výhodná. Jediným výrobcem, který v ČR zpracovává makovinu, je společnost Zentiva. Pro pěstitele máku platí v Česku mnohá omezení. Každý, kdo pěstuje mák na více než sto metrech čtverečních, se musí hlásit na celní správě a odpad musí pěstitel kontrolovaně zneškodnit. Podle Šimka se ale u nás nikdy neobjevil případ zneužívání máku. Sousední Polsko, které vykazuje největší průměrnou spotřebu máku na světě, kvůli problémům se zneužíváním máku produkci opustilo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down