11.11.2002 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malé pivovary očekávají letos až osmiprocentní pokles výroby

Pěti až osmiprocentní pokles výroby očekává v letošním roce 34 malých pivovarů s roční produkcí 50.000 až 200.000 hektolitrů piva. Jejich loňský výstav zhruba 2,6 miliónu hl se tak meziročně sníží o téměř 200.000 hektolitrů. Odhadl to prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek.

Podle něj je to dáno tím, že největší pivovary Prazdroj a Radegast letos opět zvýšily výrobu. Jejich export se nezvyšuje a tak pivo zůstává na českém trhu. "V republice vzrůstá přetlak kapacity, síla velkých výrobců je stále větší," dodal Fusek. Pro malé pivovary je čím dál náročnější se prosadit, neboť mají minimum volných zdrojů na propagaci. Malí výrobci se stále více soustřeďují na speciální piva, která velké pivovary nenabízejí. Letos budou tvořit zhruba pět procent jejich výstavu. "Poté, co se pro nás otevřou hranice Evropské unie, bude zájem o tato piva obrovský," předpověděl Fusek. Malé pivovary se na rozmach zahraniční turistiky připravují také tím, že zavádějí ve svých firmách návštěvnická centra a vlastní restaurace.
Propad výroby malých výrobců je dán také tím, že většina obchodníků stále vyhledává nejlacinější piva, jejichž ceny se v obchodních řetězcích pohybují až kolem šesti korun za půllitr. "Naše kvalitní produkty typu speciálů, ležáků a kvasnicových piv nemůžeme prodávat ani ne za cenu vody," dodal Fusek. Němci, Rakušané a Poláci už si podle Fuska uvědomili, že podpora malých pivovarů je podporou malého a středního podnikání na vesnici. "V řadě regionů už jsou malí výrobci piva se 120 zaměstnanci nejvýznamnějším zaměstnavatelem," dodal prezident.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down