Miliarda korun za ochranu proti povodním na řece Opavě

Již zhruba miliardu korun utratil Státní podnik Povodí Odry za protipovodňová opatření a ochranu měst a obcí na řece Opavě. Peníze byly použity třeba na výkupy pozemků či stavby suchých nádrží a hrází. Součástí opatření má být i přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, náklady i s nádrží by pak dosáhly asi 6,6 miliardy.

V místech, které má přehrada zatopit, už povodí vykoupilo téměř 99 procent všech pozemků. Celkem za ně vyplatilo 303 milionů. Dalších 200 milionů bylo použito na výkupy dalších pozemků dotčených souvisejícími stavbami. Za ty by státní podnik měl zaplatit ještě 70 milionů. Za už vybudované stavby, jako jsou suché nádrže či hráze, a jejich projektovou přípravu zaplatilo povodí 580 milionů korun.
Představitelé povodí předpokládají, že pozemky a nemovitosti, které obyvatelé Nových Heřminov odmítají prodat, bude muset vyvlastnit. Vedení obce stavbu přehrady odmítá. Starosta Ludvík Drobný řekl, že obec se stále drží výsledků platného referenda, ve kterém se obyvatelé jesenické obce vyslovili jednoznačně proti stavbě přehrady. "Letos je tomu deset let, co občané Nových Heřminov odmítli projekt přehrady. A zároveň je tomu deset let, co se propagátoři tohoto projektu rozhodli tuto skutečnost ignorovat. Celých deset let odmítají o argumentech obce jednat," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 36MB (7.2% of 500MB)