04.03.2007 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Málo cukru, málo lihu - lihovary budou zdražovat

Dramatické omezování výroby cukru v ČR podle pravidel EU má značné negativní dopady na výrobu potravinářského lihu. Podle největšího českého výrobce lihovin, Stocku Plzeň, je situace v zásobování lihem napjatá, smlouvy s dodavateli může firma uzavírat jen na krátkou dobu. Ceny jsou přitom výrazně vyšší, než za jaké jsme nakupovali v prosinci, řekl ředitel Stocku Martin Petrášek.

"Především ve druhé polovině roku na ČR plně dopadnou důsledky evropské zemědělské politiky, která kvótami a finančními kompenzacemi tvrdě omezuje pěstování řepy a produkci cukru," dodal. Nejnovější rozhodnutí Eastern Sugar prodat své cukrovarnické provozy pro výrobu bioplynu obavy z nedostatku melasy potvrzuje, uvedl Petrášek. Další snížení výroby lihu způsobí závazek ČR přidávat do pohonných hmot bioetanol.
"Výrobce lihovin pravděpodobně evropská reforma cukerního pořádku postihne nejvíce," řekl ředitel. Loni se u nás zvýšily ceny potravinářského lihu o 18 procent. "V závěru roku ho byl naprostý nedostatek," řekl Petrášek. Líh podražil v dalších zemích unie, ale ve střední Evropě bylo tempo růstu cen nejrychlejší. ČR se tak přiblížila Německu, Velké Británii, Itálii a Rakousku. V současné době se domácí cena potravinářského lihu pohybuje mezi 19 až 20 korunami za litr, o jednu až 1,50 Kč méně než na západ od našich hranic.
Vinou nedostatku a rapidně rostoucích cen potravinářského lihu připravuje Stock zdražení svých produktů. Na trhu by se to mělo projevit od června, řekl Petrášek s tím, že zdražení produktů by nemělo překročit pět procent. Stock Plzeň, který loni prodal 24,65 milionu litrů alkoholických nápojů, spotřebuje ročně osm milionů litrů jemného a velejemného potravinářského lihu, 90 procent tvoří líh vyráběný z melasy.
Výrobce vína i lihovin Bohemia Sekt Starý Plzenec už ceny zvýšil 1. února od 2,5 do čtyř procent, jak uvedl finanční ředitel společnosti Ondřej Beránek. Důvodem je růst cen vstupů a fakt, že firma naposledy zdražovala v roce 2003. "Zdražení nám růsty cen lihu kompenzuje jen částečně," řekl Beránek. Dodávky na první pololetí má zajištěné. Pokud bude pokračovat současný vývoj, bude muset poté podnik ceny opět zvýšit.
Bohemia Sekt, který v červnu 2005 převzal pražského výrobce lihovin V&S Group, vyrábí lihoviny značek Pražská vodka, Dynybyl, Nordic Ice a Silver Ice, kterých prodává kolem čtyř milionů lahví ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down