Maloobchodní tržby v eurozóně v dubnu rekordně klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně v dubnu kvůli koronaviru utrpěly rekordní pokles. Oproti březnu se snížily o 11,7 procenta a meziročně o 19,6 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z aktuálních údajů statistického úřadu Eurostat. Meziměsíční pokles vykázaly téměř všechny kategorie zboží, včetně potravin a nápojů.

Celkový pokles tržeb v eurozóně byl ale o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali meziměsíční pokles o 15 procent a meziroční propad o více než 22 procent. V celé Evropské unii se tržby podle Eurostatu v květnu snížily meziměsíčně o 11,1 procenta a meziročně o 18 procent.
Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru klesl proti předchozím třem měsícům o 3,8 procenta, v celé Evropské unii se pak snížil o 3,3 procenta. Pro oba regiony to je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995. Ve druhém čtvrtletí ekonomové očekávají ještě hlubší propad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down