25.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Máme schválený svůj národní standard FSC pro hospodaření v lesích

Česká republika se stala první zemí střední a východní Evropy s platnými národními pravidly pro hospodaření v lesích posvěcenými mezinárodní organizací FSC. Je první i mezi „novými“ zeměmi EU. V Evropě byl dosud standard FSC vytvořen pouze v Dánsku, Finsku, Německu, Nizozemí, Španělsku, Švédsku a Velké Británii. Ostatní země by měli svůj národní standard FSC vytvořit do roku 2010. Zatím jsou v nich lesy certifikovány podle obecných mezinárodních principů FSC.

Český standard FSC je dokument podle něhož je od 1. září 2006 posuzován soulad lesního hospodaření na území České republiky v rámci prestižního certifikačního systému lesů FSC. Jde o soubor 158 pravidel pro ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v ČR (1). Ta jsou seřazena v rámci celosvětově platných 56 kritérií deseti základních principů FSC. Pro soukromé a obecní lesní majetky menší než 500 hektarů přináší Český standard FSC zjednodušení ve formě měkčích pravidel.
Podle tiskové mluvčí Karolíny Šůlové ministerstvo životního prostředí vítá ekologická pravidla pro hospodaření v tuzemských lesích.
“Rozsahem poškození lesů imisemi patří Česká republika mezi nejpostiženější země Evropy. Problémem je i nevhodná druhová skladba, která se mění jen velmi pomalu. Dobrovolná pravidla pro ekologicky a sociálně šetrné hospodaření jsou cestou, jak lesům pomoci. Věřím, že i zákazníci ocení, že si mohou koupit dřevo, které pochází z šetrně obhospodařovaných lesů,” komentuje schválení pravidel náměstek ministra životního prostředí pro ochranu přírody František Pojer.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down