Manipulační technika pro menší farmy

Již více než sedmdesát let výroby především stavební a manipulační techniky stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ji ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy. Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností a nabízí více než 300 typů techniky. Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby.

Kompaktní nakladače

Model JCB 403 je již nějakou dobu dobře znám. Společnost JCB nabízí variantu s označením „Smart Power“ s nižším výkonem, stroj tak byl cenově dostupný pro podniky, kterým menší výkon a cena vyhovovaly. Dále pak staronový model s označením „AGRI“, kde došlo k navýšení výkonu na 50 k, motor splňuje aktuálně platnou emisní normu Stage V, a to pomocí DPF filtru. Kromě navýšeného výkonu disponuje tento nový model vyšším průtokem hydraulického okruhu na rameni 60 l/min., zadním tažným závěsem, telematickým systémem LiveLink a ručním plynem. Ostatní výbava zůstává v nabídce beze změny, takže zákazníci mají i nadále jistotu, že nakladač je vybaven těmi nejlepšími komponenty, které se nabízejí, jako např. ZF nápravy, motory Kubota či dvourychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně s ochranným rámem. Dále lze dodat nakladač se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě. Volitelně je také možné dodat stroj s prodlouženými rameny nebo libovolným typem rychloupínacího mechanismu.

Dalším zástupcem je velmi oblíbený model JCB 409 AGRI, který je vhodný pro větší firmy s živočišnou výrobou, pilařské provozy, nebo nezemědělské podniky, kde ocení kompaktní rozměry a jeho přesvědčivý výkon. Samozřejmostí je možnost vybavit nakladač libovolným příslušenstvím (lopata, lopata s přidržovačem, vidle s přidržovačem, drapák na kulatinu apod.). Velkou výhodou tohoto modelu je i to, že se nechá specifikovat ve velmi vysoké výbavě, nebo postavit stroj s důrazem na nízkou cenu.

Nový nejmenší manipulátor

Tento rok v létě výrobce JCB oficiálně představil nový kompaktní manipulátor JCB 514-40 AGRI. Jeho rozměry 1,8 m (výška) a 1,56 m (šířka) ho předurčují k práci v opravdu velmi těsných prostorech. Manipulátor sdílí kvalitní DNA všech konstrukčních prvků vyvinutých za posledních 45 let ve vývojovém centru JCB, navíc se dá převážet na vozíku, což činí z nového typu 514-40 nejvíce kompaktní, nejpohodlnější a bezproblémový manipulátor na trhu. Nosnost stroje je 1400 kg, paletizační výška je 4 m. K dalším charakteristikám patří výkon motoru 19 kW/25 koní (výrobce Perkins), Stage V bez DPF a DEF, celková hmotnost 2700 kg a pojezdová rychlost 15 km/h.

Funkční a výkonné teleskopické manipulátory

Nová „kompaktní síla“ nese název JCB 530-60 AGRI SUPER a nabízí výšku zdvihu 6 m a nosnost 3 tuny. Kompaktní provedení stroje spolu s motorem JCB o výkonu 130 koní a točivým momentem 550 Nm zaručuje dostatek výkonu pro všechny činnosti na farmě. Pojezd manipulátoru je plně hydrostatický, navíc je vybaven systémem VariSpeed, který umožňuje obsluze ovládat rychlost pojezdu nezávisle na průtoku hydrauliky. Řidič tak může regulovat pojezd podle vlastní potřeby, což je ideální v kombinaci s pracovním příslušenstvím vyžadující přesnou a jemnou regulaci. Z pohledu požadavků zákazníků se velmi často setkáváme s potřebou nižší průjezdní výšky, což je u toho modelu jedna z jeho hlavních předností. Nižší průjezdní výšku je dále možné ještě podpořit zvolením menších kol R20, namísto standardních R24. Pro tento stroj jsou charakteristické pojezdová rychlost 40 km/h, tři režimy řízení, telematický sytém LiveLink, automatická reverzace ventilátoru chladiče, nebo patentované automatické odpružení ramene „Smooth Ride System“. Základní výbava stroje zahrnuje i šest pracovních světel.

Letošní novinkou je malý kompaktní manipulátor JCB 514-40 AGRI

Dalším zástupcem manipulátoru s dosahem ramene 6 m je již vyzkoušený a oblíbený model JCB 532-60 AGRI, resp. AGRI SUPER, který disponuje zdvihem 6,2 m a maximální nosností 3,2 tuny. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 109 koní, resp. 130 koní doplňuje buď nesmrtelná čtyřstupňová převodovka Powershift, nebo na přání patentovaná převodovka DualTech VT, která jako jediná kombinuje hydrostatickou a powershiftovou převodovku. Pojezdová rychlost 40 km/h je dnes u všech modelových řad standardem. Tyto modely byly zařazeny do produktové řady primárně pro živočišnou výrobu, nicméně výška zdvihu 6,2 metru je dostatečná pro většinu podniků s rostlinou výrobou, nebo do přidružených oborů. Jeho příznivá cena spolu s vysokým výkonem dělá z tohoto modelu v uvedené kategorii nejprodávanější manipulátor vůbec. Nová kabina Command Plus, kterou je stroj osazen, je delší i širší a v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.*

Ing. Michal Anton,
produktový manažer JCB,
PEKASS a.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down