01.11.2000 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mapy pro výplatu kompenzací za sucho se rozšíří

Rozsah území, v němž by měli být zemědělští podnikatelé odškodněni, se zvýší z 57 % na 83 % území ČR. Rozhodla o tom úterní schůzka poslanců Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny se zástupci MZe a odborníky, kde byla dohodnuta metodika posuzování škod způsobených suchem. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí MZe Pavel Kovář.

Ze dvou variant, z nichž varianta číslo jedna je postavena na rozdílných hodnotách využitelné vodní kapacity půdy v závislosti na počtu srážek a druhá je rozšířena o pedologická kritéria a další klimatologické údaje, se poslanci jednoznačně přiklonili k variantě číslo dvě. Každá z variant stoprocentně nevyřeší možné rozdíly mezi teoretickým výpočtem a skutečným dopadem sucha v rámci jednotlivých podniků a honů. Druhá varianta je však mnohem přesnější a podstatně omezuje možnost pochybení. Poslanci při svém rozhodování upozornili také na to, že již při schvalování 5 mld. korun na odškodnění poškozených zemědělců rozhodla jak sněmovna, tak vláda, že kritériem nebudou konečné hektarové výnosy v jednotlivých podnicích, ale obecně platná metodika. S podporou poslanců postupuji tuto rozšířenou a zpřesněnou metodiku na jednání vlády.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down