Marketingový lesnický a dřevařský fond by měl fungovat od příštího roku

Marketingový lesnický a dřevařský fond by měl začít fungovat od roku 2018. Navrhují to koaliční poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, svůj podpis pod novelu zákona o lesích dal i zástupce opozice. Fond má pomoci ke snížení vývozu surového dříví z České republiky. Povinné odvody by podle novely měli platit majitelé lesů a zpracovatelé dřeva. Fond by měl ročně hospodařit se zhruba 31 miliony korun, polovinu z nich dá do rozpočtu stát, píše se v důvodové zprávě novely.

Fond by měl podporovat marketing dřeva a výrobků z něj, aktivity lesní pedagogiky či navrhovat opatření ke zvyšování objemu zpracovaného surového dříví na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Nejvyšším orgánem fondu by měla být sedmičlenná rada, funkční období jejích členů jmenovaných ministrem zemědělství bude čtyřleté. Jeden člen rady by měl být z ministerstva, tři z řad vlastníků lesů a tři za zpracovatele dřeva. Povinně by do fondu dávali korunu za metr krychlový zpracovaného dřeva zpracovatelé s objemy nad 20 000 metrů krychlových ročně, pět korun na hektar pak vlastníci s lesními pozemky většími než 1000 hektarů. Dřevařský fond by měl fungovat podobně jako už existující vinařský fond, stejnou sumu jako soukromníci poskytne také stát. Fond by měl nejspíš sídlit v Praze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down