MAS Pošumaví rozdělí 200 milionů korun z Evropské unie, první výzva bude asi v lednu

Místní akční skupina (MAS) Pošumaví rozdělí do čtyř let 200 milionů korun z Evropské unie na menší projekty obcí, neziskových organizací a podnikatelů. Jako první v Plzeňském kraji splnila podmínky pro získání podpory na rozvoj venkova. Je největší z jedenácti místních akčních skupin v regionu, zahrnuje 86 000 obyvatel v 99 obcích na Klatovsku a v oblasti Sušice, Horažďovic a Kdyně. Peníze půjdou na modernizaci škol, sociálních podniků, národních kulturních památek, požárních zbrojnic, nových cest, hospodaření v lesích a do podnikání na venkově. Informovala o tom hlavní manažerka MAS Pošumaví Markéta Baštařová Janotová.

MAS zpracovala v lednu spolu s veřejností strategii komunitně vedeného místního rozvoje, v listopadu ji schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Další MAS je budou mít v březnu. Všech jedenáct MAS v regionu má možnost získat až jednu miliardu korun ze tří evropských zdrojů – Integrovaného regionálního operačního programu, Programu rozvoje venkova a operačního programu Zaměstnanost. V České republice je 180 MAS, tedy společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy, které spolupracují na rozvoji venkova, zemědělství a získávání finanční podpory z EU a z národních programů. Strategii jich má schválenou dvacet.

Dotace MAS budou zejména pro nejmenší obce jedinou možností, jak získat evropské peníze. Nejvíce půjde z IROP, kde je pro Pošumaví vyčleněno 104 milionů korun. Asi polovinu by měly získat obce a druhou soukromí žadatelé a neziskové subjekty. Administrativa je ale stejná jako u velkých projektů, takže vesničky budou muset zřejmě využít poradce. Žádosti musejí podávat elektronicky.

První výzvu z oblasti podpory sociálních služeb chtějí vypsat 10. ledna 2017. Bude v ní deset milionů korun. Žádosti by se mohly podávat do konce února, řekl manažer MAS Pošumaví Jan Kolář. Další výzvy budou vyhlášené v březnu. Informace o výzvách budou na www.masposumavi.cz.

O peníze se zřejmě bude hlásit téměř všech 99 obcí, které představily své záměry nutné pro vytvoření strategie. Zájem o dotace by proti vyčleněné sumě mohl být dvojnásobný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down