28.01.2004 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Masa se vyrobilo méně

Celkem 519 547 tun masa se loni vyprodukovalo v České republice. Je to o dvě desetiny procenta méně než o rok dříve. Údaje, které nezahrnují produkci drůbežího
masa, zveřejnil Český statistický úřad. Na výsledku se
podepsala zejména nižší výroba hovězího masa.

Produkce hovězího loni činila 108 125 tun a proti roku 2002 byla nižší o 1,3 procenta. Naproti tomu se loni vyprodukovalo více vepřového masa, i když růst výroby byl nepatrný. Zemědělci loni vyprodukovali 411 194 tun vepřového masa, což bylo o desetinu procenta více než v roce 2002.
Také v samotném prosinci se výroba masa snížila. Celková produkce představovala 45.260 tun masa a meziročně byla nižší o 1,9 procenta. Snížila se výroba vepřového i hovězího masa, avšak tempo poklesu bylo mírnější než v listopadu. Prosincová výroba vepřového klesla o 1,8 procenta a hovězího o 2,4 procenta.
Situace na trhu s vepřovým masem byla loni ovlivněna domácí spotřebou a zahraničním obchodem. Spotřeba od roku 2000 stagnuje na úrovni 40,9 kilogramu na jednoho obyvatele za rok. Zahraniční obchod s vepřovým masem skončil v loňském roce schodkem 19 000 tun. Dovoz vepřového se zvýšil o 17,6 procenta, zatímco vývoz klesl o 43,1 procenta.
Nadbytek vepřového masa na trhu vedl k poklesu cen zemědělských výrobců jatečných prasat, u některých chovatelů až pod úroveň rentability chovu. Chovatelé reagovali na tuto situaci redukcí stáda chovných prasnic. Počty prasnic za loňský rok klesly o více než deset procent, uvádí ČSÚ.
Průměrné ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni výrazně klesaly, v lednu dokonce o 28,8 procenta. Oživení cen bylo patrné pouze v červenci a posledních dvou měsících roku. Průměrná roční cena zemědělských výrobců jatečných prasat se meziročně snížila o 7,3 procenta.
Výroba hovězího masa se v jednotlivých čtvrtletích loňského roku vyvíjela nerovnoměrně. Podle statistiků se zvyšoval počet krav bez tržní produkce mléka, a tím i předpoklady pro vyšší produkci jatečného skotu.
Rovněž zahraniční obchod s hovězím skončil loni deficitem, a to 745 tun. Statistici uvádějí, že důvodem byl nižší vývoz čerstvého chlazeného masa. Proti roku 2002 se dovoz hovězího zvýšil o 59 procent, zatímco vývoz klesl o 68,6 procenta.
Naproti tomu zahraniční obchod s živým skotem vykázal loni přebytek 2585 tun. Vývoz skotu celkem vzrostl meziročně o 59,1 procenta vlivem vyššího vývozu telat a jatečných býků.
Farmářské ceny jatečných býků v první polovině roku klesaly, obrat se dostavil v červenci. I přes oživení poklesla průměrná roční cena jatečných býků o 0,4 procenta proti roku 2002.
Společně s výsledky produkce masa statistici oznámili i údaje o nákupu mléka. Za celý loňský rok se nákup mléka meziročně
zvýšil o tři desetiny procenta. V samotném prosinci ale klesl o
procento. Za rok mlékárny vykoupily přes 2,5 miliardy litrů mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down