Maso z Asie se musí testovat

Členské země EU musejí nyní testovat všechny zásilky mořských korýšů a drůbežího masa původem z jihovýchodní Asie, například z Thajska a Vietnamu. Toto rozhodnutí přijala Evropská komise se souhlasem Stálého výboru pro potravní řetězec (Standing Committee on the Food Chain). Komise vysvětluje toto rozhodnutí tím, že poslední kontroly veterinárního zboží ze zmíněných končin zachytily nitrofuran a chloramfenikol. Kvůli chloramfenikolu již byl do EU zakázán dovoz veškerých potravin z Číny.

Státní veterinární správa ČR rovněž provedla v uplynulých dnech vyšetření některých zásilek veterinárního zboží z jihovýchodní Asie a počítá se zahrnutím četnějších vyšetření tohoto zboží do svého monitoringu.
Každá zásilka veterinárního zboží může do naší republiky přijít jedině tehdy, potvrdí-li veterinární autorita země původu dovozní podmínky, které stanoví Státní veterinární správa ČR. V její pravomoci je pak si ověřit, zda tato potvrzení (certifikace) odpovídají pravdě. Veterinární dozor tak činí jednak namátkově, jednak při oprávněném podezření, což je tento případ.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *