02.07.2004 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

McDonald's má obavy o ztrátu zákazníků kvůli nemoci šílených krav

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald'nechce ztratit své zákazníky a hodlá je přesvědčit o nezávadnosti svých výrobků a o tom, že zpracovávané maso nepochází z kusu postiženého nemocí šílených krav (BSE). Chce mít proto přehled o tom, z jakých farem pochází maso, které zpracovává. Podle Johna Hayese z řídicího týmu firmy přijme firma proto do konce roku opatření tak, aby bylo možné znát přesný původ masa aspoň u deseti procent hovězího, které dává do hamburgerů.

McDonald's je kvůli své velikosti vždy na tapetě, když se někde objeví problém s kvalitou masa. V současné době je to nemoc šílených krav, která se v USA poprvé vyskytla loni v prosinci. V těchto dnech Američané testují další kusy, u kterých existuje podezření na tuto nemoc. Výsledky ještě nejsou známy.
Je nezbytnou součástí důvěry spotřebitelů, že když se objeví pochybnosti, dáme spotřebiteli do dvou dnů zprávu, že si s problémem umíme poradit, řekl Hayes. Ten má na starosti nákup hovězího a vepřového masa, pečiva a mléka pro zhruba 13 300 restaurací McDonald's na území USA.
Na lidskou obdobu nemoci šílených krav zemřelo asi 140 lidí, převážně v Evropě. Přesná příčina onemocnění nebyla prokázána, obecně se má ale za to, že vzniká po konzumaci masa z nakažených zvířat. Nemoc šílených krav se v Evropě týkala hlavně Británie a Francie, kromě dalších zemí se vyskytla i v České republice.
Trh s masem se ale v posledním týdnu v USA málem znovu otřásl v základech. První rychlý test, kterým se prověřuje maso zvířat na jatkách, totiž u dvou kusů ukázal na onemocnění BSE. U prvního zvířete už byl druhý test negativní, výsledky u druhého kusu však stále nejsou k dispozici.
Američané nyní používají novou metodu testování, ministerstvo zemědělství ale upozornilo, že nová metoda rychlého testu nemusí být vždy spolehlivá a může indikovat přítomnost prionů, i když ve skutečnost je zvíře zdravé. Kontrolní fáze, která se nařizuje po prvním náznaku přítomnosti prionů, by měla být spolehlivá. Priony jsou bílkoviny považované za původce onemocnění BSE.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down