Meclovská farma chce v budoucnosti dodávat konopí

Pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí otevřela včera Meclovská zemědělská a. s. z Domažlicka. Jde o společný projekt s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU). Po zhruba jeden a půlročním výzkumu by se tak Česká republika měla stát minimálně závislá na zahraničních odrůdách, což by mělo rostlinu výrazně zlevnit a mohla by se tak stát dostupnější pro české pacienty. Uvedli to předseda zemědělské firmy Jaroslav Hána a Pavel Klouček i Anežka Janatová, oba z ČZU.

Zkoumání a ověřování odrůdy v pěti pěstebních cyklech bude trvat asi 1,5 roku. Poté se bude meclovská firma ucházet ve výběrovém řízení o to, aby mohla v ČR dodávat konopí i pro pacienty. Zákon umožňuje pěstování konopí pro léčebné použití výhradně na základě licence Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který plánuje vypsat výběrové řízení do dvou let. Meclovská farma vidí v projektu další růstový potenciál a chce se stát komerčním producentem této byliny. Dala 1,2 milionu korun do úprav a vybavení pracoviště, které zatím jinde v ČR není. Jeho odborným garantem je Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, která už dva roky zkoumá sedm vlastních genotypů, tedy odrůd, konopí pro léčebné účely.

Výsledky projektu a navazující aktivity mají podle vedení ČZU přenést českou vědu na vrchol světového žebříčku. Zájem o tento výzkum projevili přední čeští odborníci na tuto problematiku, například mezinárodně uznávaný lékař a vědec Pavel Kubů.

Pracoviště v Meclově bude hlavně testovat tři pěstební technologie, tedy to, jak ovlivňují obsah účinných látek v rostlinách a ekonomiku. Výzkum zajistí výběr, stabilizaci a podrobný popis genotypů konopí, které budou odpovídat požadavkům ministerstva zdravotnictví. Česká republika by se tak měla stát plně soběstačná nebo minimálně závislá na dovozu konopí pro léčebné účely. Na projektu spolupracují tři další vysoké školy v ČR. Sledovat budou hlavně antimikrobiální aktivitu extraktů, vývoj nanovláken s hojivými a dezinfekčními účinky, z nichž by mohla vznikat nová generace krycích a obvazových materiálů. Podle Otipky bude dalším směrem výzkumu protinádorová aktivita extraktů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *