28.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medobraní na střeše budovy Státní veterinární správy

Kolem 80 kilogramů, o něcco více než v předchozích letech, by podle předběžných odhadů měla dosáhnout letošní snůška medu včel z pětice úlů na střešní terase budovy ústředí Státní veterinární správy ve Slezské ulici na pražských Vinohradech. Včelař Martin Holý, který se o včely stará, začal v těchto dnech stáčet med z letošní snůšky. Podobně jako v předchozích letech Státní veterinární ústav (SVÚ), jemuž včely patří, med následně prověří na řadu parametrů. Med ze střechy Domu zemědělské osvěty v minulosti vyhověl ve všech ukazatelích daných vyhláškou stanovující požadavky na kvalitu medu i legislativě o bezpečnosti potravin.  

"Nápad na zřízení několika včelích úlů na střeše naší budovy přišel v roce 2018 v souvislosti s rekontrukcí historické terasy. To, že jsme alespoň trochu navýšili počty velstev v centru Prahy, chápeme jako prospěšný a zároveň symbolický počin," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR (SVS) Zbyněk Semerád s tím, že z podstaty věcí má SVS ke včelám, včelím prodduktům a včelařství velmi blízko. Podle něj při testování medu v roce 2019 nebyla zjištěna přítomnost těžkých kovů. Med vyhověl také na vyšetření na přítomnost reziduí pesticidů. Přes určité rozdíly v některých parametrech vyšel med z centra Prahy jako srovnatelný s medem z venkovské oblasti Královéhradeckého kraje.  Projekt střešních včel SVS a SVÚ bude i nadále sloužit k výzkumným a vzdělávacím účelům. Vedle toho k propagaci obou institucí poslouží stočený med. SVS v současné době jedná s Českou zemědělskou univerzitou o možném připojení do projektu Včelstva online.*

stáčení medu, SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down