26.08.2015 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medu by mělo být dost

I přes zimní úhyny včelstev by letos mělo být medu dost, jarní počasí včelařům přálo. Podle Českého svazu včelařů se květový med nyní prodává v rozmezí 130 až 180 korun za kilogram, nejčastěji za 150 korun za kilo. Medovicový neboli také lesní či tmavý med, pak stojí kolem 180 korun za kilogram. Druhým rokem za sebou letos přibylo včelařů. Uvedl to tajemník svazu Milan Petrů.

Letošní rok zhodnotil jako nadprůměrný. "Ale vzhledem k loňským úhynům mohl být na med i bohatší. Včelaři totiž ze včel dělali tzv. oddělky, čímž navyšovali svůj počet včelstev, nebo je prodávali svým, úhynem postiženým, kolegům," řekl Petrů. Podle nedávného průzkumu mezinárodní asociace COLOSS, který měli v ČR  na starost odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, nepřežila letošní zimu pětina včelstev, hlavním viníkem bylo onemocnění způsobované roztočem - varroóza. Podle svazu šlo až o více než třetinu včelstev. Letos počasí na jaře včelařům přálo, snůška květového medu a rozvoj včelstev byly podle Petrů dobré. I medovicová snůška byla dříve díky nadprůměrně teplému počasí. "Jenomže pak se dostavil nedostatek srážek a medovicová snůška skončila," dodal tajemník, podle kterého ale i tak bude medovicového medu dostatek.
Extrémní vedra, která letos v letním období v ČR panovala, včelstvům škodí. Když však mají podle tajemníka dostatek vody, dokážou je snášet dobře. Včelaři by podle něj proto měli umisťovat úly tak, aby na ně nesvítilo přímé polední slunce. "Včely v úle udržují teplotu okolo 35°C, takže odpolední a podvečerní teploty jsou už zase hodně podobné mikroklimatu v úlech," vysvětlil tajemník. V posledních dvou letech podle svazu přibývá i včelařů, každým rokem asi o 1500. Ve svazu je více než 53 000 členů.
Loni bylo v ČR v září 604 tisíc včelstev, letošní údaje svaz ještě nemá, tajemník však kvůli zimním úhynům očekává snížení. Produkce medu v České republice loni meziročně klesla  zhruba o 11 procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, naopak v důsledku počasí se takřka vůbec neurodil tmavý lesní med.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down