29.11.2022 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mělnická zahradnická škola spolupracuje s více než třemi desítkami firem

Zahradnická škola v Mělníce při výuce spolupracuje s více než 30 firmami. Absolventi školy se u nich často uplatňují, s nabídkou zaměstnání je nebo školu oslovují i další firmy. Mezi uchazeči o studium je tradičně největší zájem o maturitní obory, konkrétně o specializaci zahradní architektura. Letos škola otevřela nový obor květinový farmář. Uvedla to ředitelka školy Anna Richterová.

"Naši školu si vybírají primárně studenti z menších měst a vesnic, často se zájmem o přírodu a s touhou změnit svět. Základem našeho přístupu k oboru zahradnictví je posilování vztahu k půdě a k jejímu šetrnému využívání nejen v zahradnické produkci. Proto jsme nově otevřeli obor květinový farmář, na který letos nastoupilo šest studentů. Naším cílem je naučit studenty pěstovat květiny v přirozených podmínkách s využitím zásad ekologické produkce, šetrně k životnímu prostředí," uvedla ředitelka. Některé květiny se do ČR přepravují přes půl světa, jejich transport pak zanechává velkou uhlíkovou stopu a zatěžuje životní prostředí. Nový trendem ve floristice je však podle Richterové využívání květin rostoucích ve volné půdě, ať už cíleně pěstovaných nebo rostoucích na loukách. "Zájem o vazby z těchto květů začíná mezi zákazníky dynamicky růst. Přednost by tedy mělo dostávat extenzivní pěstování okrasných rostlin na volné půdě, které je k přírodě šetrnější před intenzivním, často méně šetrným zemědělstvím," doplnila Richterová. Mělnická škola má nyní kolem 350 studentů, z toho 200 na středoškolských oborech (maturitních i učňovských) a 150 na vyšší odborné škole, na níž jsou hlavně studenti dálkové formy. V maturitním oboru jsou na výběr čtyři specializace, a to zahradní architektura, floristická tvorba, květinový farmář a vinařství a zpracování zahradnických produktů. Všichni studenti absolvují praxi a specializují se od prvního ročníku studia. Praxe je nejen na školním statku, ale i v odborných firmách. Velkou část odborných praxí mladí zahradníci absolvují na Školním statku Mělník, který patří stejně jako škola pod Středočeský kraj. Hospodaří na 80 hektarech, z toho pečuje o 20 hektarů vinic. Na pěstování révy a produkci vína se podílejí studenti při odborných a individuálních praxích. Pečují též o demonstrační vinici, která je v blízkosti školní budovy. Z hroznů z této vinice pak vyrábějí své vlastní víno, které prezentují při maturitní zkoušce. Původně vinařská škola vznikla v Mělníku před 140 lety, šlo o první instituci tohoto zaměření v Rakousku–Uhersku, která vyučovala v češtině. Dvouletá dvoutřídní škola působila nejdříve v objektu u náměstí Míru. Budova v lokalitě na Polabí, kterou škola využívá dodnes, byla dostavěna v roce 1894. Škola byla zřízena na základě návrhu mělnických zastupitelů a vinařů, kteří měli zájem o kvalifikované síly, v roce 1885 byla spojena s ovocnářskou školou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down