15.09.2017 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mělnické vinobraní letos připomene i prezidenta Masaryka

Mělnické vinobraní letos připomene i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Třídenní akci, která začíná dnes, každoročně navštíví na 20 tisíc lidí, nejvíce v sobotu. Letos poprvé bylo možné zakoupit vstupenky v předprodeji, zájem město příjemně překvapil, prodalo se jich na 1500. Uvedl to místostarosta Mělníka Petr Volf.

Sobotní program oživí komentovaný průvod historických postav, připomene i rok 1922, kdy vinobraní navštívil Tomáš Garrigue Masaryk. Právě dnes od smrti prvního prezidenta Československé republiky uplynulo 80 let. Kromě této osobnosti se v průvodu objeví i postavy spjaté s historií vinařství, například svatá Ludmila, která podle legendy u Mělníku založila první vinici, nebo svatý Václav, patron vinařů. Chybět nebudou ani Přemysl Otakar II., který dal Mělníku statut města, následovat ho bude vůz Karla IV., který se zasloužil o rozvoj vinařství v Čechách. "Za ním už pojede vůz prvorepublikový, protože máme 135. výročí založení zdejší zahradnické akademie, což byla první vinařská škola v Rakousku-Uhersku," uvedl Volf. V průvodu, který vyjede v 15:00 od zahradnické akademie a zamíří na náměstí Míru, se budou prezentovat i místní vinaři.  Návštěvníci se mohou těšit na folklórní soubory, desítky vinařů nejen z Mělníka, kteří představí svůj burčák, ale i vína včetně těch výběrových nebo limitované kolekce, které vznikly speciálně pro letošní vinobraní.

Připraven je i bohatý hudební program, své turné například zakončí v Mělníku Ivan Král, držitel ceny Grammy, baskytarista Patti Smith Group a autor písní pro U2, Davida Bowieho nebo Iggyho Popa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down