01.12.2004 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Memorandum na podporu odbytových družstev a zemědělců

Družstevní rada Zemědělského svazu ČR a představitelé odbytových družstev agrárního sektoru na svém jednání dne 30. listopadu 2004 ve Větrném Jeníkově projednali současnou situaci v odbytu zemědělských komodit, působení odbytových družstev na společném trhu a zabývali se perspektivou v jejich činnosti. Požadují od vládních představitelů taková opatření, která povedou ke zvýšení významu současných odbytových sdružení a tím i ke zlepšení postavení zemědělců, informovala Pavla Brožová ze Zemědělského svazu ČR.

Situace na trhu 25 států Evropské unie není pro naše zemědělce vzhledem k významným rozdílům ve výši a druhu finančních podpor, kapitálové vybavenosti na nutné investice, výši a podmínkám zpeněžování zemědělské produkce jednoduchá.
Činnost hlavních odbytových organizací a jejich sdružení napomáhá k lepšímu zpeněžování produkce jejich členů a tuto skutečnost je třeba ocenit. Uznání si zaslouží též ty dohody s obchodními partnery, které jsou uzavřeny s domácími zpracovateli za srovnatelných podmínek se zahraničními partnery a jednání jsou vedena s cílem dosažení oboustranně výhodných smluvních podmínek.
V této souvislosti oceňujeme, že vláda ve svém Programovém prohlášení vyjádřila podporu činnosti odbytovým organizacím zemědělských výrobců. Vláda též schválila operační cíl HRDP do roku 2006 v oblasti podpory odbytových družstev tak, že předpokládá zvýšení objemu obchodované produkce uznaných odbytových organizací výrobců v každém roce o 25 % a zvýšení podílu obchodované produkce prostřednictvím uznaných odbytových organizací na celkovou produkci o 10 % do konce roku 2006.
Účastníci tohoto jednání – Družstevní rada Zemědělského svazu ČR, Centroodbyt, Agroodbyt ČR, MLECOOP, Agrokrocan a MHD Jih – žádají ministerstvo zemědělství, SZIF, vládu a parlament, aby se vzhledem k výše uvedeným záměrům vlády a ostré konkurenci na společném trhu EU-25 přijala taková opatření, která povedou ke zvýšení významu současných odbytových sdružení a tak ke zlepšení postavení zemědělců. Jedním z takových kroků je například schválení příslušného nařízení vlády, které umožní finanční podporu odbytovým organizacím a jejich sdružení za splnění jednoduchých administrativních podmínek. Důležitá je konkrétní podpora odbytovým organizacím v řadě našich právních předpisů upravujících regulaci trhu zemědělských komodit. V neposlední řadě je významná podpora vlády po vzoru řady států bývalé EU-15 též tam, kde zemědělci usilují o získání majetkového propojení s existujícími domácími zpracovatelskými kapacitami.
Zemědělci sdružení v odbytových organizacích musí mít svébytné a rovnoprávné postavení na trhu ve vztahu jak ke svým obchodním partnerům, tak ke státní správě. Proto žádáme zemědělce, aby aktivně podpořili činnost těch odbytových organizací, které kladně přispívají ke zlepšení cenových a obchodních podmínek se zemědělskými komoditami. Vyzýváme též k jednání se všemi obchodními partnery, kteří přispějí jak k naplnění výše uvedených podmínek, tak k odbytu domácí zemědělské produkce a potravin v našich řetězcích.
Vzhledem k vývoji na evropském a světovém trhu je a bude podpora odbytovým organizacím zemědělců nabývat na významu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down