Mendelova univerzita se účastní mezinárodních projektů

Vědci z České republiky chtějí bojovat s pokračujícím odlesňováním Amazonie, která je „plícemi světa". Prvotním impulsem je působení v Ekvádoru, kde budou mít od jara vědeckou stanici. Na místě už působí nezisková organizace Forest.ink z. s ., která se mimo jiné zabývá výkupem pozemků od místních vlastníků, a brání tak prodeji půdy těžařům. Konsorcium United for the Development of the Amazon (UNIDA), které vedou vědci Mendelovy univerzity v Brně, bude působit i v Peru, Kolumbii a Brazílii. Informovali o tom zástupci těchto organizací na tiskové konferenci v Brně.

Cílem organizace Forest.ink je výkup pozemků hraničících s územím El Paraíso, a vytvoření nárazníkového ochranného pásma. „Momentálně máme nasmlouvány pozemky o rozloze přibližně sto hektarů, které jsou zčásti odlesněné a využívají se k chovu dobytka,“ přiblížil Radim Ondříšek z organizace Forest.ink s tím, že místní vláda nedávno vydala několik licencí na průzkum pro těžbu plynu a ropy na asi polovině území rezervace Runahurco, což pravděpodobně povede k velké deforestaci a kontaminaci na dotčeném území. Podle Miroslava Horáka z Ústavu jazykových a kulturních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně odlesňování amazonského deštného pralesa způsobuje neustálé vymírání druhů a přispívá ke globální klimatické změně. „Tempo deforestace v posledních letech stále roste. Asi 7900 kilometrů čtverečních největšího deštného pralesa světa, to je oblast přibližně pětkrát větší, než je Londýn, bylo v období od srpna 2017 do července 2018 zničeno. Příčinou je zejména nelegální těžba dřeva,“ upozornil Horák, který koordinuje činnost konsorcia UNIDA. Hektar lesa v Ekvádoru v současnosti stojí kolem 2 000 amerických dolarů, což je zhruba 51 650 korun. Vykupování pozemků je financováno z privátních zdrojů zainteresovaných osob, které žijí v Ekvádoru nebo tam pravidelně cestují. Většinou jde o Čechy, ale přispívají i lidé z evropských zemí a také místní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down