07.10.2008 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně cukrovky sklidí na Ústecku

Pěstitelé v Ústeckém kraji letos sklidí zhruba 130 tisíc tun řepy cukrovky, což je o 27 tisíc tun méně než loni. Technické řepy bude méně především kvůli menší rozloze osetých ploch, hektarové výnosy by podle prvních odhadů měly být mírně vyšší než loni, kdy farmáři v regionu sklidili 53 tun z každého hektaru. Uvedl to místopředseda představenstva Svazu pěstitelů cukrovky Otakar Šašek.

Letos zemědělci v regionu cukrovku naseli podle Českého statistického úřadu na 2541 hektarech, což je o 14 procent méně než loni. Šašek ale odhaduje, že se osevní plochy snížily ještě více, než uvádějí statistici.
V Ústeckém kraji se cukrovka pěstuje převážně jen na Litoměřicku a částečně na Lounsku. Podle Šaška omezili pěstování všichni větší producenti. Nejvíce jim v posledních letech vadilo to, že musí platit polovinu z dopravních nákladů do cukrovaru. Nejbližší zpracovatel řepy je přitom až cukrovar v Dobrovicích na Mladoboleslavsku, vzdálený od farmářů v regionu v průměru 100 kilometrů. "Pro letošní rok zmizela pro pěstitele povinnost platit podíl na dopravě pro cukrovku určenou k výrobě biolihu, od příštího roku odpadne pro pěstitele i placení podílu na dopravě u cukrovky určené k výrobě cukru," řekl Šašek. Pro zemědělce v kraji znamenalo placení dopravy zhruba šest ticíc korun na každý hektar.
Podle Šaška se proti loňsku, kdy zemědělci dostávali zhruba 800 korun za tunu, výkupní ceny cukrovky mírně snížily. Ze základní ceny se výsledná dopočítává podle cukernatosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down