24.08.2009 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně drůbeže ve Zlínském kraji

Ve Zlínském kraji poklesly za poslední čtyři roky stavy drůbeže o 12,4 procenta. Zatímco v polovině letošního roku chovali farmáři zhruba 1,148 milionu kusů, v polovině roku 2004 to bylo přes 1,31 milionu, tedy téměř o 163 tisíc více. Informoval o tom Český statistický úřad. V celé zemi se naopak v tomto období počty chované drůbeže o 13 procent zvýšily.

Za poklesem stavů drůbeže v kraji stojí podle odborníků malá rentabilita chovů způsobená nízkými výkupními cenami a naopak zvyšujícími se náklady na suroviny. Podle předsedy krajské agrární komory Jana Haška se snižování počtu chované drůbeže v kraji dá čekat i do budoucna. 
Od loňského června se snížily počty chované drůbeže kromě Zlínského i ve středních Čechách a v Plzeňském, Ústeckém a Pardubickém kraji. Největší nárůst naopak nastal v Královéhradeckém kraji, kde se počty drůbeže meziročně zvýšily téměř o 60 procent na 3,059 milionu kusů. Největšími chovateli drůbeže jsou nyní zemědělci ze středních Čech, kteří jí mají více než 5,7 milionu kusů, následují farmáři z Jihomoravského, Jihočeského a Královéhradeckého kraje. Nejméně jí naopak chovají zemědělské podniky z Liberecka. Zlínskému kraji, který se na celorepublikových číslech podílí zhruba 4,4 procenta, patří pomyslná devátá příčka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down