24.01.2007 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně než se očekávalo

Přestože Cukrovary TTD v Dobrovici na Mladoboleslavsku původně plánovaly, že od října do konce roku v novém lihovaru vyrobí 180 tisíc až 200 tisíc hektolitrů bioetanolu, jeho produkce dosáhla 150 tisíc hektolitrů. Informoval o tom ředitel společnosti Oldřich Reinbergr.

„Lihovar pracoval dobře, ale byla to nová továrna, takže jsme museli řešit řadu drobných problémů včetně právních a daňových věcí. Vše jsme ale už vyřešili a také začali bezvodý líh úspěšně prodávat, i když zatím mimo ČR, tedy do Německa a Polska,“ vysvětlil. Do vybudování lihovaru firma investovala 657 milionů korun, dalších 600 milionů plánuje na jeho dostavbu. Lihovar je zatím schopen výroby pouze během řepné kampaně, po dokončení bude vyrábět líh po větší část roku.
Společnost zvažuje také výstavbu lihovaru v Českém Meziříčí, o tom se ovšem podle ředitele dosud nerozhodlo. Je ale podle něj již jisté, že se v Českém Meziříčí zvýší kapacita ze současných pěti tisíc tun zpracované řepy za den na sedm tisíc tun a bude se tam preferovat výroba cukru. Naopak v Dobrovici začne postupně nabývat na důležitosti výroba bioetanolu.
Celkem společnost Cukrovary TTD v loňské řepné kampani vyrobila 190 tisíc tun cukru. Je to srovnatelná produkce s předešlými lety s výjimkou roku 2005, kdy vyrobila rekordních 223.684 tun cukru. Vloni tak dosáhla stanovené kvóty, i když původně plánovala produkci zhruba o deset tisíc tun vyšší. „Kvalita řepy byla dobrá, ale bylo jí méně a výnosy klesly z předloňských asi 65 tun řepy na hektar na 60 tun. To není dobré a budeme v tom muset se zemědělci hodně pracovat, aby výnosy byly lepší vzhledem k očekávané horší budoucnosti,“ prohlásil Reinbergr. I přes zcela nenaplněné plány výroby cukru považuje ukončenou řepnou kampaň za úspěšnou a kvalitu vyrobeného cukru označil jako vynikající.
Během řepné kampaně od září do prosince loňského roku společnost zpracovala ve svých dvou cukrovarech celkem zhruba 1,4 milionu tun řepy, z toho milion tun v závodě v Dobrovici a asi 400 tisíc tun v Českém Meziříčí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down