12.04.2010 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně peněz na údržbu lesů

Jihočeský kraj letos na obnovu a údržbu lesů rozdá městům, obcím i soukromým majitelům o téměř polovinu méně finančních prostředků než vloni. Na dotace vyčlenil 25 milionů korun, zatímco minulý rok na ně měl 45,9 milionu. Důvodem jsou úspory v rozpočtu. Peníze žadatelé čerpají průběžně během roku, lze předpokládat, že celá částka bude vyčerpána asi v polovině roku, informovala pracovnice odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví krajského úřadu Jana Červenková.

Na údržbu a obnovu lesů by bylo třeba minimálně 36 milionů, poznamenala Červenková. V minulých letech bylo pro majitele lesů v Jihočeském kraji ročně vyčleněno mezi 40 a 50 miliony korun.  Kraj přispívá na zalesnění, výchovu lesních porostů a ekologicky šetrné technologie. Jsou to činnosti, které se hospodářům příliš finančně nevyplácejí, ale pro charakter lesa jsou žádoucí, uvedla Červenková.
Loni kraj dostal 1200 žádostí od 826 subjektů, které mají možnost požádat o peníze opakovaně. Na všechny se však nedostalo, část jich získala finance až letos. Mezi loňské žadatele bylo z částky na tento rok rozděleno zhruba 8,5 milionu korun. Za posledních devět let dostali lesní hospodáři na jihu Čech kolem 400 milionů korun. Do roku 2004 peníze rozdělovalo ministerstvo zemědělství, před pěti lety začaly dotace přidělovat kraje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down