30.06.2009 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Meruněk bude mírně více

Společnost Patria Kobylí, která je největším pěstitelem meruněk v České republice, letos očekává mírně nadprůměrnou úrodu. Ze 150 hektarů meruňkových sadů plánuje sklidit kolem 1000 tun meruněk.

 Letošní počasí pěstitelům meruněk příliš nepřálo. V březnu a počátkem dubna bylo velmi teplo a sucho. Poté přišly ranní mrazíky a v posledních dnech vytrvale prší. "Ideální počasí je úplně opačné. Napřed mělo být vlhko a chladno a teplo mělo přijít až teď," řekl vedoucí ovocných sadů Michal Schovánek. Vyšší úroda, ale především extrémně nízké ceny meruněk z dovozu, podle Schovánka sníží cenu meruněk na trhu. Zatímco loni se kilogram meruněk vykupoval i za 35 korun, letos se dají v Praze na trzích sehnat i s přirážkou prodejce pod 30 korun. Společnost Patria Kobylí hospodaří na zhruba 200 hektarech ovocných sadů a v nejúrodnějších letech vypěstuje kolem deseti procent celorepublikové produkce meruněk. Zhruba polovinu úrody meruněk vyváží do zahraničí. Kromě meruněk pěstuje také broskve, hrušky a višně. Většina produkce skončí na domácím trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down