Meruňky na Znojemsku jsou v plném květu, řez dokončí pěstitelé tento týden

Meruňky na Znojemsku už jsou v plném květu a ranní či noční mrazy z minulého týdne je ještě nijak zásadně nepoškodily. Tento týden plánují zaměstnanci Pomony Těšetice dokončit stříhání těchto stromů a také broskvoní, u jabloní už mají řez hotový. Podle ředitele Iva Pokorného je zatím všecko v pořádku, ale aby stromy dobře rozjely vegetaci, budou potřebovat, aby do dvou týdnů napršelo, řekl. Zároveň teď budou ovocnáři několik týdnů hlídat předpověď počasí, aby stihli ochránit úrodu v případě mrazů.

Právě meruňky jsou na jarní mrazy nejcitlivější hlavně proto, že kvetou nejdříve. Sice existuje několik odrůd, rané i pozdní, ale doba kvetení se liší maximálně o dny. "Rozdíl je třeba jen pět dnů, takže ten rozdíl není výrazný," řekl Pokorný a dodal, že meruňky jako takové jsou s ohledem na mrazy rizikové. Proti loňsku je kvetení uspíšené o osm dnů, proti dřívějším zvyklostem ale o 14 až 17 dnů. "Zimy jsou teplejší a stromy se probouzejí dřív. Přitom mrazy můžou přijít až do půlky května," uvedl Pokorný.

Zatím stromům nijak nevadí sušší začátek jara, který se více podepisuje na polních plodinách. "Ale do dvou týdnů by mělo napršet, aby stromy mohly rozjet začátek vegetace. Pokud by voda nepřišla, začaly by stromy strádat," řekl Pokorný.

Zatím Pomona zvládá veškeré práce se svými kmenovými zaměstnanci. I když na řez stromů bylo jen deset lidí, takže se měli co ohánět, řekl Pokorný. Podnik má 70 hektarů sadů, z toho 32 hektarů meruněk. Velká část jsou jabloně, zbývají už jen dva hektary broskví.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down