21.05.2019 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zadržení vody

Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině. Ve vybraných lokalitách se například sníží frekvence sekání a mohou vznikat i květinové louky. Podle některých odborníků by pak v trávnících mohlo být více rostlinných i živočišných druhů, což má přínos pro životní prostředí.

Vedení Rakovníka se četností sekání podle mluvčího Jiřího Cafourka zabývá. "Na základě analýzy bude systém případně upraven tak, aby se častěji sekalo v lokalitách, kde je to skutečně zapotřebí. V jednání jsou také místa, kde by mohly vzniknout takzvané luční trávníky," sdělil Cafourek. Frekvence sekání trávy se ve městě v různých lokalitách liší. Střed města a parky se sekají osmkrát ročně, sídliště čtyřikrát ročně a zatravněné chodníky také čtyřikrát ročně. Roční náklady na sekání trávy činí v Rakovníku přibližně 1,5 milionu korun. Podle mluvčího jsou názory na provádění sečí různé, méně častému sekání, jehož výsledkem je i více kvetoucích rostlin, se podle Cafourka brání například alergici. "Uvažujeme, že budeme méně často sekat v některých lokalitách a vytipovali jsme několik míst, kde chceme založit květinovou louku nebo letničkový záhon. Jedno takové místo už máme oseté a další připravujeme. Vidíme v tom víceméně samé přínosy," uvedla starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková. V Mělníku se v posledních letech průměrně sekají trávníky šestkrát ročně. Letos město očekává náklady na sekání a hrabání včetně podzimního sběru listí přes 5,5 milionu korun. Podle vedoucího odboru životního prostředí Jiřího Hakla se nyní o změně způsobu sekání ve městě jedná.
O šetrnějším sekání trávy uvažuje také Kolín. Podle místostarosty Michaela Kašpara (změna pro Kolín) bude radnice zjišťovat, zda je nyní používanými stroji technicky možné nesekat trávu nakrátko jako dosud, ale nechávat ji delší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Konečně je napadlo něco rozumného. My jsme vloni v létě sekali snad jen 3x za celé léto. Bylo sucho, takže tráva nerostla, a když zapršelo, tak alespoň trávník vydržel déle zalitý, když byl delší. Letos na jaře jsme také moc nesekali, protože jsme nevěděli, jaké bude léto. Vzhledem k tomu, že ale dost pršelo, tak nám tráva hodně roste a je celou dobu krásně zelená 🙂 . Sekání trávy máme dobře vyřešené. Koupili jsme si totiž robotickou sekačku Husqvarna, kterou jsme našli na https://www.testino.cz/roboticke-sekacky a je radost se na ni dívat, jak seká 😀 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down