Město Zlín sbírá informace o počtu prasat v domácnostech

Město Zlín sbírá kvůli výskytu afrického moru prasat informace o počtu prasat, která lidé chovají v domácnostech. Zatím bylo nahlášeno 12 kusů zvířat, řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Město povinnost hlásit chované zvíře opakovaně vyhlašuje také rozhlasem, informace jsou i na stránkách města.

Africký mor prasat byl v úterý zjištěn u dvou uhynulých divočáků nalezených na okraji Zlína. Státní veterinární správa (SVS) po potvrzení nákazy nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy. Byla vymezena takzvaná zamořená oblast, v desetikilometrovém pásmu kolem místa nálezu se nesmějí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky. Další zdechlinu divočáka, uhynulé sele nalezli myslivci také dnes ráno ve Zlíně-Lužkovicích. Zatím se neví, zda bylo rovněž nakaženo africkým morem prasat, to teprve zjistí veterináři. Chovatelé musejí nahlásit všechna prasata v hospodářství a ustájit je tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 000 korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony. Od pondělka se oblast rozšíří na celý okres Zlín. Veterináři již kontrolovali zabezpečení firmy Zemet u Zlína, která spadá do dané oblasti a na dvou místech chová asi 5000 prasat. Zvířatům se také odebíraly vzorky, výsledky by měly být známy do několika dnů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down