Metanol má 37 obětí a 70 obviněných

Dnes to jsou tři měsíce ode dne, kdy kvůli metanolem kontaminovanému alkoholu zemřeli na severu Moravy první dva lidé. Otrava si v následujících týdnech v celém Česku vyžádala téměř čtyři desítky mrtvých. Po 17 dnech kriminalisté objevili zdroj a poté zadrželi i hlavní podezřelé, kteří smrtící směs údajně uvedli do oběhu. Vlna otrav ale neustala, což dokazuje listopadová vlna sedmi zemřelých. Policie netají obavy, že v době předvánočních trhů a samotných svátků mohou přibýt ještě další oběti.

Podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové přišlo v České republice od září do konce listopadu po požití otráveného alkoholu o život celkem 38 lidí. Policie ale do této statistiky zahrnula i muže, který zemřel před dvěma týdny na Hodonínsku. Našli jej mrtvého doma, kde měl množství nejrůznějších destilátů. Pitva ukázala, že měl v krvi metanol, ale bylo ho méně, než u ostatních obětí. Zda byl metylalkohol příčinou smrti také tohoto muže, tak s konečnou platností stanoví soudní znalci.
Zřejmě klíčovým dnem pro objasnění celého případu je 20. září, kdy policie při razii v Opavě zajistila tisíce litrů tekutiny, kterou tvořil z poloviny etanol a z druhé metanol. Policie množství vyrobené otrávené směsi odhadla celkem na 15.000 litrů. Náměstek zlínského krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Jindřich Kučera na listopadové tiskové konferenci uvedl, že kriminalisté nemají zatím povědomí asi o 4000 až 5000 litrech. Policie se obává, že lahve s metanolem mají lidé ještě doma a otevřou si je o svátcích.
„Hrozně se bojíme Vánoc. Je třeba lidi velice varovat. Toto období vyzývá k tomu, aby kontroly byly ve zvýšené míře. Policisté jsou ale aférou už tak ‚postižení‘, že k nim mnohdy přistupují v rámci své práce automaticky,“ uvedla Zatloukalová. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy by se lidé nadále měli vyvarovat konzumace alkoholu bez kolku či etikety a také toho „s pofidérní kulturou prodeje“. Inspekce má od září na kontě asi 33.000 kontrol a zhruba 900 odebraných vzorků.
„Z toho bylo 42 nevyhovujících a sedm vysoce toxických. Sortiment lihovin je stále naší prioritou číslo jedna,“ přiblížil Kopřiva. Kvůli metanolu se na své vánoční trhy zaměřují i města. Například Valašské Meziříčí podle místostarosty Jiřího Pernického zvažovalo, zda vůbec prodej oblíbeného punče povolit. Nakonec se rozhodlo, že ano. Prodejce ale čekají přísné kontroly, musejí být především schopni předložit doklad o původu alkoholu. Některá města ale tvrdý alkohol na vánočních trzích tolerovat nebudou, zřejmě včetně Prahy.
Podle Zatloukalové bylo dosud v metanolové kauze obviněno celkem již téměř sedm desítek osob, z toho jich je asi 30 ve vazbě. Většina je stíhána pro ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle policie jde o distributory na různých stupních úrovně. Tři hlavní původci jsou stíháni pro obecné ohrožení. Hrozí jim 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Podle zlínských státních zástupců, kteří kauzu celorepublikově dozorují, jsou ale další dva lidé z obecného ohrožení obviněni v Moravskoslezském kraji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *