Metanolová aféra dočasně poškodila některé likérky

Metanolová aféra, která vypukla před pěti lety, dočasně poškodila některé likérky ve Zlínském kraji. Nyní už ale vyrábějí minimálně stejné množství lihovin jako před začátkem kauzy. Aféra zároveň vedla k tomu, že zákazníci začali nakupovat kvalitnější alkohol. Vyplývá to z odpovědí oslovených likérek v regionu.

Vizovickou likérku Rudolf Jelínek stáhla prohibice spojená s metanolovou kauzou do první ztráty od roku 1998. Podle výkonného ředitele společnosti Vladimíra Darebníka ztráta činila 15,9 milionu korun, ještě v roce 2010 přitom firma dosáhla zisku 22,6 milionu. "Už rok po prohibici jsme se opět vrátili k zisku a situace se stabilizovala. Přesto hospodářský výsledek za rok 2013 snížily dozvuky metanolové aféry. Museli jsme nakoupit nové kolky na celou produkci, vypořádat se s rostoucí administrativní zátěží nebo s povinnými kaucemi pro distributory lihovin," uvedl Darebník. Teprve v roce 2015 se firma vrátila k podobné ziskovosti, jakou měla před metanolovou aférou.

Výrazný úbytek zákazníků zaznamenala v roce 2012 také Likérka Nezdenice na Uherskohradišťsku. "Propad prodejů trval tři roky. U zákazníků panovala při nákupu alkoholu nedůvěra. Nyní už jsme opět na úrovni původní produkce, vyrobíme kolem 30 000 lahví ročně," řekl majitel likérky Petr Beníček.

Rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršice u Blatnice na Uherskohradišťsku naopak metanolová aféra pomohla. Jak uvedl Martin Žufánek, jednatel firmy ŽUSY, která lihovar provozuje, podnik za uplynulých pět let více než trojnásobně zvýšil prodeje. "Do vypuknutí kauzy jsme byli na hranici bytí a nebytí. Na trhu bylo ohromné množství nelegálního a domácího alkoholu a lidi nezajímalo, kdo ho vyrobil a za jakých hygienických podmínek," uvedl Žufánek.

V souvislosti s aférou začala zákazníky podle oslovených likérek mnohem více zajímat kvalita a původ kupovaných lihovin. "Lidé se po aféře nebojí připlatit si za kvalitní alkohol. Raději nakoupí menší množství za vyšší cenu, než aby ho kupovali kvanta a měli strach, že někdo zemře nebo oslepne," řekl Adam Navrátil, majitel Navrátilovy pálenice ve Zlíně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down