15.08.2000 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Metodika pro náhradu škod ze sucha má podle AK nedostatky

Představenstvo Agrární komory ČR (AK) má výhrady navržené metodice ministerstva zemědělství k částečné kompenzaci důsledků sucha. Podle AK neodpovídá skutečným škodám a požaduje, aby byly částečně odškodněny podnikatelské subjekty, které byly skutečně poškozeny.

Komora požaduje dopracovat metodiku o vododržnost půdy a vliv vložených vstupů na založení úrody. Při zjištění skutečných škod doporučujeme postupovat podnikovou metodou, uvedl tajemník AK Jan Záhorka.
Vedení komory se obrátilo na ministra zemědělství s řadou požadavků, které odůvodňuje nejen katastrofickou důchodovou situací v odvětví, ale zdůrazňuje i hledisko zaměstnanosti a udržení venkovského prostoru vůbec. Dořešit by se mělo podle AK odpuštění 80 procent bezúročných půjček z minulých let, včetně půjček na odstranění důsledku záplav. „Těm, kteří již splatili, navrhujeme vydat cenné papíry státu,“ sdělil Záhorka. Dalším z požadavků je řešit odpuštění splátek úvěru TOZ, včetně úroků a sankčních úroků. I v tomto případů doporučuje vydat cenné papíry státu těm podnikatelům, kteří se vypořádali. V souvislosti se zreálněním privatizovaného státního majetku žádá AK také o zreálnění hodnoty transformovaného majetku zemědělských družstev. Cenné papíry by pak měla dostat ta družstva, která se již vypořádala.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down