18.05.2011 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezi vystavovateli na Natura Viva i Lesy ČR

Lesy ČR se od středy 18. do neděle 22. května budou prezentovat na výstavě Natura Viva 2011, která se již tradičně koná na Výstavišti v Lysé nad Labem, v okrese Nymburk, ve Středočeském kraji. Natura Viva je jedinou každoroční odbornou výstavu tohoto typu v České republice, na níž se soustředí takřka všechny významné společnosti působící v oborech myslivost, rybářství, včelařství a zahrádkářství. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Lesy České republiky jsou pravidelným vystavovatelem již řadu let. „Naše expozice se těší velkému zájmu veřejnosti. Slouží k prezentaci především myslivosti, ale také různých záchranných programů, ochrany přírody i podpory mimoprodukčních funkcí lesů,“ říká vedoucí odboru marketingu a komunikace Lesů ČR Renata Vohradská. Výstavní stánek Lesů ČR bude umístěn v hale H2.
Trvale udržitelné hospodaření v lesích, podpora biodiverzity v našich lesích a samotná ochrana přírody patří mezi priority Lesů ČR řadu let. Dokladem významu lesů v ČR a způsobu jejich obhospodařování pro ochranu biodiverzity je skutečnost, že bezmála 45 % všech lesů obhospodařovaných Lesy ČR je dnes součástí zvláště chráněných území nebo lokalit evropské soustavy Natura 2000. Lesnické hospodaření se v těchto chráněných oblastech striktně řídí platnými právními předpisy. Ve zvláště chráněných územích je hospodaření diferencováno podle jednotlivých kategorií ochrany přírody.
V místech výskytu chráněných druhů, cenných biotopů, kulturních památek nebo objektů a zařízení sloužících veřejnosti Lesy ČR berou na tyto skutečnosti patřičný ohled. Potřeba poznání a skloubení požadavků na ochranu ohrožených biotopů, druhů rostlin a živočichů s dalšími oprávněnými požadavky při péči o svěřený majetek vyžaduje také spolupráci s odborníky v daných oborech. Lesy ČR spolupracují nejen s odbornými orgány ochrany přírody, ale i s výzkumnými pracovišti, vysokými školami či nevládními neziskovými organizacemi.
Lesy ČR se dlouhodobě aktivně podílejí na ochraně genofondu lesních dřevin, včetně vzácných a ohrožených druhů (např. tisu červeného, jeřábu břeku či jilmů). Dále rovněž na mapování výskytu a opatřeních k ochraně vybraných ohrožených rostlinných i živočišných druhů (z rostlin např. orchidejí, z živočichů třeba lesních mravenců, čápů černých, dravců a sov či velkých šelem). Podnik se podílí i na potlačování nepůvodních invazních druhů (bolševníku velkolepého či křídlatek). Tyto aktivity firma zajišťuje nejen ve vlastní režii, ale i spoluprací s odbornými pracovišti a nevládními neziskovými organizacemi jako Český svaz ochránců přírody (ČSOP) nebo Česká společnost ornitologická (ČSO). Náklady na tyto aktivity pokrývají Lesy ČR převážně z vlastních zdrojů.
V zájmu zvýšení ochrany vybraných živočišných druhů vyrábí firma ve svém Semenářském závodě v Týništi nad Orlicí již od roku 1998 ptačí budky, krmítka a budky pro netopýry, které nabízí všem potenciálním zájemcům. V letech 1998 až 2010 se podařilo vyrobit a vyvěsit neuvěřitelných bezmála 50 000 budek různých typů. Vyráběné budky jsou velmi kladně hodnoceny odbornou veřejností. V roce 2009 podnik zahájil také výrobu budek pro čmeláky.
Lesy ČR nezapomínají ani na podporu výzkumu sloužícího zlepšování obhospodařování lesů nebo podpoře a rozvoji mimo produkčních funkcí lesa. V rámci své Grantové služby Lesy ČR dvakrát ročně vypisují výzkumné projekty, z nichž řada s ochranou biodiverzity úzce souvisí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down