Mezinárodně v Brně o ochraně zvířat

V uplynulém týdnu se v Brně uskutečnil již 17. ročník odborné konference Ochrana zvířat a welfare 2010. Toto mezinárodní setkání organizovala Fakulta veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, za podpory Státní veterinární správy ČR a Ministerstva zemědělství ČR. Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Konference je podle něj vždy zaměřena na aktuální otázky ochrany a pohody (welfare) hospodářských, zájmových, pokusných a volně žijících zvířat včetně zvířat v zoologických zahradách a handicapovaných zvířat. A bylo tomu tak i letos. Mezi účastníky byli pracovníci státních orgánů ochrany zvířat, veterinární praxe, chovatelské praxe, univerzit, výzkumných ústavů, zoologických zahrad a další zájemci o danou problematiku. Ze zahraničí se účastnili konference odborníci z osmi zemí.
Ve 47 odborných příspěvcích se dostalo na problematiku přepravy, porážek, což byla i témata, která Státní veterinární správa ČR úspěšně řešila v době českého předsednictví EU. Přednášející se též věnovali řešení a posuzování vybraných faktorů působících v chovech kuřat chovaných na maso a při zajištění welfare v chovech telat a jalovic. Pozornost si zasloužila i problematika chovu a ochrany ryb.
„Kapitola sama pro sebe je chov zájmových zvířat, kde jsou problémy se zajištěním jejich pohody. Své o tom mohou říci konkrétně pracovníci krajských veterinárních správ.
Z volně žijících zvířat působí v městských aglomeracích potíže populace zdivočelých holubů, na konferenci byly prezentovány zkušenosti např. s regulací, zejména s omezením hnízdních možností, popřípadě se snížením jejich počtu a podmínek, za jakých k němu lze přikročit. Zajímavé byly příklady z ochrany kolonií netopýrů,“ shrnul. 
Podle Milana Maleny, šéfa Státní veterinární správy, byly velkým přínosem referáty z oblasti právních předpisů, které mají vliv na občanskoprávní vztahy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *