28.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezinárodní rada pro obilí čeká letos vyšší sklizeň pšenice ale pokles zásob

Světová produkce pšenice by se měla v zemědělském roce 2007/08 zvýšit proti končícímu roku o zhruba pět procent na 620,6 milionu tun. Stále však nedosáhne úrovně předpokládané spotřeby, což znamená, že světové zásoby klesnou nejníže od roku 1981. Vyplývá to z květnové prognózy Mezinárodní rady pro obilí (IGC).

Proti předešlému měsíci IGC snížila odhad sklizně pšenice o téměř tři miliony tun, zejména kvůli suchu v Evropě. "Suché jarní počasí výrazně snížilo vyhlídky na produkci v EU a Maroku, silné deště však velice zlepšily výhled pro Austrálii," uvedla IGC. Příznivý je podle ní také předpoklad sklizně americké ozimé pšenice.
IGC očekává, že zásoby pšenice na konci roku 2007/08 klesnou meziročně o dva miliony tun na 115 milionů, nejméně za 26 let. Odhad světové spotřeby rada zvýšila o dva miliony tun na 624 milionů tun. Přihlédla zejména k tomu, že pšenice se v USA bude více používat jako krmivo namísto kukuřice, z jejíž velké části se bude vyrábět biopalivo etanol.
Vzhledem k etanolové horečce v USA také IGC zvýšila odhad světové produkce kukuřice na rekordních 750,5 milionu tun z dubnových 746 milionů tun. V USA se má plocha osetá kukuřicí zvýšit o plných 15 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down