Meziřádková kultivace od P & L

Společnost P & L, spol. s r. o., je lídrem na našem trhu v oblasti výroby strojů pro meziřádkovou kultivaci širokořádkových plodin, zeleniny a především brambor. Význam a přínosy této technologie mají vzrůstající efekt pro prvovýrobu, a to také díky aplikaci hnojiva ke kořenům rostlin. Technologie vykazuje vyšší výnos, redukuje tlak plevelů a má protierozní účinek v porovnání s postupy bez kultivace v době vegetace.

P & L se vyrábí dva typy meziřádkových kypřičů. Ten modelově starší pod názvem Cropper, který slouží výhradně pro meziřádkové kypření kukuřice, slunečnice a dalších plodin s roztečí řádků 75 (70) cm a záběrem 6, 8, 12 řádků. Vyznačuje se masivním nosným rámem, hydraulickým přítlakem na pracovní jednotky a poloneseným provedením s nádrží na hnojivo o objemu 1350 litrů. Je samozřejmostí, že stroj má integrovanou nádrž na čistou vodu pro propláchnutí čerpadla, filtru a celého systému kapalného přihnojení. Cropper má na trhu již své jméno, a to nejen v ČR a SK, ale i v Maďarsku, na Ukrajině, Moldavsku a Rusku.

Novější a podstatně univerzálnější kypřič od P & L se prodává pod názvem Multi Cropper. Tento je prioritně určen pro kypření plodin od 30 cm do 90 cm s takřka plynule nastavitelnou roztečí pro jakoukoliv plodinu a se záběrem 6 až 24 řádků (pro cukrovku). Stroj má o něco málo subtilnější konstrukci hlavního rámu a pracovních jednotek ve srovnání se strojem Cropper. Ale stále je masivnější než podobné stroje vyráběné v EU. Multi Cropper se zásadně odlišuje od ostatních svým konceptem, který v EU nemá obdoby. Předně je kypřič konstruován jako čelně nesený v hydraulice traktoru. Potom nádrž na hnojivo (až 1800 litrů) je umístěna v zadním tříbodovém závěsu. Čelně nesená verze je podstatně pohodlnější variantou především pro obsluhu, která má potřebný přehled o práci stroje. Není potřeba žádné navádění do řádků. Stačí, když je daná plodina zaseta strojní soupravou s autopilotem, což je dnes u širokořádkových plodin naprostý standard.

Multi Cropper ovšem nabízí další variantu, kterou konkurenční stroje neposkytují. A tou je snadná přestavba stroje z čelní nesené verze na verzi zadní, a to v podmínkách na farmě. V tomto případě P & L může vybavit kypřič naváděcím kamerovým systémem. Bezkonkurenční flexibilitu stroje Multi Cropper si dlouhodobě testují v zemědělském podniku Mžany (projekt PRV pod vedením doc. M. Kroulíka, Ph.D.) Meziřádkový kypřič používají v čelní verzi pro zónovou aplikaci kapalného hnojiva, nebo granulovaných hnojiv (zadně nesená verze). V čelním provedení používají Multi Cropper pro předseťovou přípravu půdy ve smyslu Strip Till pro následné setí přesným secím strojem, a to v jednom přejezdu. Tuto technologii v Mžanech používají jak pro kukuřici, tak i cukrovku.*

Antonín Šedek
produkt manažer strojů P & L 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down