Meziroční růst výrobních cen v eurozóně v srpnu dosáhl rekordních 43,3 procenta

Meziroční tempo růstu výrobních cen v eurozóně v srpnu zrychlilo a výrobní inflace vystoupila z červencových 38 procent na rekordních 43,3 procenta. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se výrobní ceny meziročně zvýšily o 43 procent po červencovém nárůstu o 37,9 procenta. Ceny i nadále tlačí vzhůru zejména růst nákladů na energie.

V meziměsíčním srovnání se výrobní ceny v eurozóně v srpnu zvýšily o pět procent. Růst tak zrychlil z červencových čtyř procent a nepatrně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 4,9 procenta.
V EU meziměsíční růst výrobních cen zrychlil na 4,9 procenta z červencových 3,7 procenta. Meziměsíční nárůst vykázaly všechny členské země s výjimkou Lucemburska, Portugalska a České republiky. Český statistický úřad (ČSÚ) v polovině září oznámil, že v Česku výrobní ceny v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, zatímco meziročně se o 25,2 procenta zvýšily.
Samotné ceny energií v EU v srpnu meziměsíčně stouply o 11,9 procenta, meziročně pak o 115,4 procenta. Bez jejich započítání by růst výrobních cen činil meziměsíčně 0,3 procenta a meziročně 15,1 procenta.
Minulý týden Eurostat ve svém rychlém odhadu uvedl, že meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zrychlil na rekordních deset procent ze srpnových 9,1 procenta. Inflace se tak nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta minulý měsíc v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down