21.04.2008 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MF Dnes: Růst cen potravin se zastavil

Růst cen potravin na domácím trhu se zastavil. S odvoláním na průzkum agentury PPM ve 140 obchodech v ČR o tom informuje dnešní Mladá fronta Dnes. Od prosince zlevnilo především máslo, mírně mléko. Podle průzkumu se také zmenšují cenové rozdíly mezi jednotlivými obchody. Do budoucna však bude jídlo dál zdražovat, píše deník.

"Obchodníci museli jít s cenou dolů, byla příliš vysoko," řekl deníku Pavel Říha, obchodní šéf agentury PPM. Zlevnění mléčných výrobků souvisí i s tím, že je v Evropě v současnosti přebytek mléka. Někde také zlevňovala vejce, mouka nebo například čokoláda, vyplývá z průzkumu.
Přesto se dá čekat, že některé potraviny opět podraží, uvádí MfD. Rostou ceny margarínů, zdražují také oleje, rýže a totéž lze čekat i u těstovin. Důvody jsou přitom obdobné - rostoucí ceny surovin na světových trzích.
Ještě v prosinci stál košík s 50 základními potravinami v průměru 1198 korun, pak cena skočila na 1223 a v březnu klesla na 1212 korun, poznamenává deník.
Globální vlivy na světových trzích by podle deníku ale nyní neměly vyvolat tak silnou vlnu zdražování jako na přelomu roku. Zlevnění však prý očekávat nelze. V minulém týdnu to naznačil i viceguvernér České národní banky Miroslav Singer, který ceny potravin označil za možné riziko vývoje inflace. "Globální potravinový šok může nějakou dobu přetrvávat," uvedl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down