MF odmítlo návrh, který by z mimořádné daně vyloučil bioplynové stanice

Ministerstvo financí dalo negativní stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců TOP 09 k dani z mimořádných zisků, který by ze zdanění vyloučil například zemědělské podniky provozující bioplynové stanice. Na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru na to upozornil místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR už dříve uvedly, že zákon může vést ke zdanění zemědělských podniků, jejichž hlavní činnost není výroba energie.

Pozměňovací návrh podali předseda zemědělského výboru Martin Kučera (TOP 09) a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Do zákona navrhovali doplnit, aby do mimořádného zdanění byly zahrnuty jen firmy, jejichž rozhodné příjmy pro daň z neočekávaných zisků tvořily alespoň 50 procent ročního čistého obratu podniku. K návrhu uvedli, že by to mělo zabránit zdanění firem, pro které jsou činnosti, jež je zařadí do mimořádného zdanění, pouze vedlejší nebo zcela okrajovou aktivitou. Kučera ve Sněmovně upřesnil, že návrh směřuje na zemědělské podniky, které vyrábějí energii z bioplynových stanic. Tyto stanice tvoří uzavřený cyklus, který využívá odpady z chovu hospodářských zvířat. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že do rozhodných příjmů se nebudou zahrnovat příjmy za energie dodané ve skupině jinému podniku pro jeho spotřebu. Faltýnek na jednání výboru řekl, že Evropská komise doporučovala, aby členské státy zdaňovaly mimořádnou daní firmy, jejichž tržby z podnikání v energetice, pohonných hmotách nebo bankovnictví překročí 75 procent tržeb podniku. Vláda ale žádnou hranici nestavila a pozměňovací návrh reagoval na výhrady hlavně zemědělských podniků. Sám o tom podle jeho slov debatoval se Stanjurou, který uvedl, že takový návrh je zbytečný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down