Milionové škody způsobil v jihočeských lesích počátkem roku sníh

Sněhová kalamita z počátku roku způsobila jihočeským lesníkům škodu nejméně 150 milionů korun. Těžký sníh v lesích na jihu Čech pokácel na 800 tisíc metrů krychlových dřeva, což je zhruba roční objem těžby. Řekl to ředitel krajské inspekce Lesů ČR Karel Trůbl.

Jen na Třeboňsku mokrý sníh polámal asi 300 tisíc metrů krychlových dřeva, které tam jinak lesníci těží tři roky. Další škody v řádech desítek až stovek milionů způsobil sníh na mladých porostech. „Je tu i otázka dalších následných škod, které v současné době a nejbližších měsících nelze vyčíslit. Jsou to ztráty z úplné likvidace některých mladých porostů,“ řekl Trůbl. Lesníci je budou muset vymýtit a znovu zalesnit. Nejkvalitnější dřevo se silnými kmeny chtějí lesníci vytěžit do konce června. „Děláme přesuny kapacit z míst, kde polomy nejsou. Tam bude udržován jen určitý nouzový režim. Nemělo by dojít k úplnému poškození dřeva tak, aby z něho bylo palivo,“ podotkl Trůbl. Veškerá technika i pracovníci budou pomáhat s odstraňováním polomů v lesních správách Třeboň, Jindřichův Hradec a Nové Hrady.
„Společnosti, kde nemají polom, přicházejí na pomoc nám,“ řekl třeboňský lesní správce Jaroslav Slanec. V lesích, kde sníh mnoho stromů neponičil, se nyní těžit nebude a poptávku pokryje hlavně dřevo z Třeboňska. „S trhem dřeva to nic neudělá, protože je to záležitost regionální. Jižní Čechy byly nejvíc postižené,“ dodal Slanec. Na Třeboňsku kalamita také poničila až 70 procent zásoby mladých stromů, které by měly nejvyšší výtěžnost příštích 30 let. Holiny po nich budou lesníci zalesňovat dva nebo tři roky. Sníh z 80 procent pokácel borovice, podle Trůbla proto není velké riziko, že polomové dřevo napadne kůrovec. Lesníci označují kalamitu na Třeboňsku za největší za posledních 100 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *