11.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Milionové škody způsobila bouře zemědělcům na Olomoucku

Mohutná bouře, která se ve středu v podvečer přehnala na Olomoucku, způsobila tamním zemědělcům milionové škody. Přírodní živel poškodil hlavně zemědělské budovy, menší škody napáchal na polích.

Zemědělci od Velkého Týnce po Litovel hlásí velké škody na budovách. Vítr na mnoha místech utrhl střechy či opláštění zemědělských objektů. Celkové škody se budou pohybovat v milionech korun, uvedl ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč.
Přestože na plodinách nebyly škody tak výrazné, silný vítr podle Porče poškodil na Olomoucku kupříkladu porosty kvetoucí hořčice, polehlé jsou místy také porosty trav a pícnin. Vodní eroze se zase podepsala na některých polích s kukuřicí a na chmelnicích. Porč soudí, že na Olomoucku spadlo ve středu až 30 milimetrů dešťových srážek, a takové množství by nemělo zemědělcům uškodit.
Ministerstvo zemědělství zatím nechystá žádné kompenzace, jen v tuto chvíli vytvořilo dotační titul, kterým se přispívá na pojištění. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase má každý zemědělec šanci si svou úrodu pojistit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down