K dnešnímu dni ruší veterináři mimořádná opatření kolem Týna nad Vltavou a Mirochova na Jindřichohradecku, které vyhlásili kvůli ptačí chřipce. Ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba řekl, že to mimo jiné znamená možnost opět vypustit drůbež z drobnochovů do venkovních výběhů.
Minulý týden již veterináři zmírnili nařízení ve všech pěti oblastech, kde objevili labutě uhynulé na virus H5N1. Lidé v ochranných zónách tak už mohli venčit psy bez vodítka a drůbežárny převážet vykrmené brojlery či kuřata na porážku.
"Pokud tento týden proběhne jako minulý, že nebude žádný nález, tak 9. května zrušíme mimořádná opatření v lokalitách kolem Hluboké nad Vltavou, Českých Budějovic a Orlíka," uvedl Kouba.
Základem mimořádných opatření je stanovení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa nálezu nakaženého ptáka. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; automobily musí do areálů chovů vjíždět přes dezinfekční rohože. "U Mirochova a Týna nad Vltavou jsme docílili toho, že se tam žádný nakažený pták nevyskytl. Co však týče mimořádných opatření, vydaných Státní veterinární správou pro velkochovy, například zasíťování, tak ta platí nadále," podotkl Kouba.
Státní veterinární správa podle mluvčího Josefa Dubna počítá v dohledné době i se zmírněním celorepublikových mimořádných opatření, jejichž součástí byl mimo jiné zákaz venkovního výběhu v podnikatelských chovech drůbeže nebo zákaz trhů a výstav ptáků.
Přestože opatření na dvou místech jižních Čech skončila, lidé by měli dál hlásit podezřelé úhyny ptáků. Veterinářům také skončila povinnost kontrolovat, zda-li lidé nařízení dodržují. Celkem udělili čtyři pokuty. "Snažili jsme se to řešit ze začátku domluvou, ale tyhle případy byly už extrémy," řekl šéf jihočeských veterinářů.
Poslední případ nákazy virem ptačí chřipky se v Česku objevil před třemi týdny a od té doby nepřibyl žádný. Hlášení o mrtvých opeřencích ale neubylo. Od prvního nálezu jihočeští veterináři vyšetřili kolem 300 ptáků, z toho 75 labutí. Nejvíce jich nacházeli na Českobudějovicku, Písecku, Jindřichohradecku a Táborsku. Podle Kouby není vyloučeno, že se ptačí chřipka může znovu objevit s příchodem chladného a sychravého počasí.
"Jižní Čechy je riziková lokalita, co se týče volně žijícího ptactva. Dá se předpokládat, že se to může opakovat," uvedl.
Testy prokázaly člověku nebezpečný vir H5N1 ve všech 12 případech ptačí chřipky, které se dosud v Česku objevily. ČR zatím na tuto nemoc vyšetřila zhruba 2300 uhynulých ptáků a drůbeže. Nákaza se objevila u 12 labutí, které byly nalezeny na jihu Čech. Nemoc dosud v Česku nebyla zjištěna v žádném chovu.
Čtyři nakažené labutě nalezli odborníci na Vltavě přímo v Českých Budějovicích, tři v nedalekých Bavorovicích, dvě na Hluboké a po jedné v Týně nad Vltavou, Mirochově na Jindřichohradecku a na Orlické přehradě. Labutě pocházely zřejmě z jednoho hejna, které se usadilo na Vltavě v Českých Budějovicích.