08.06.2009 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimální ceny pomohou oživit trh

Představitelé agrárních komor zemí Visegrádské čtyřky (V4), kam se řadí kromě ČR také Polsko, Slovensko a Maďarsko, vyzvali minulý týden Evropskou komisi (EK) k zavedení minimálních cen mléka a dočasnému snížení jeho produkčních kvót jako nástrojů k oživení trhu v této oblasti. Rozhodli se také zúčastnit celoevropské demonstrace k řešení krize s mlékem, kterou na 22. června do Lucemburku svolala evropská nevládní organizace COPA.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba po jednání v Brně, kterého se jako pozorovatel zúčastnil i zástupce Národní agrární komory Ukrajiny, konstatoval, že katastrofální situace na trhu mléka se nelepší. Jeho producenti prodávají již dlouhou dobu za ceny, které zdaleka nedosahují nákladů. Situace je podle Veleby v celé Evropě stejná. „V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než tvoří náklady,“ řekl Veleba s tím, že pokud pro mléko existují výrobní kvóty, měla by Evropská komise schválit i cenový strop, za kolik se bude prodávat. Podobně je tomu v Evropě například u kvótované cukrovky nebo bramborového škrobu. Minimální cena mléka by podle viceprezidenta Agrární komory ČR Bohumila Belady měla činit 40 eurocentů. „Tuzemští výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se tak tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví to prostě nevydrží,“ dodal Veleba. Belada, který vedl paralelní diskusi organizací chovatelů skotu, které se kromě ČR, Slovenska a Polska zúčastnili i zástupci Německa, Nizozemska, Rakouska, Francie a Švýcarska, pro náš týdeník doplnil, že současná realizační cena litru mléka je 18 až 25 eurocentů. V České republice činí 20 eurocentů, ve Francii 21, v Polsku 15 až 35, na Slovensku 18, v Rakousku 25, Německu 18 až 25 a Nizozemsku 21 eurocentů. Náklady se přitom pohybují od 31 do 50 eurocentů. Například v České republice tvoří 32 eurocentů, ve Francii 31, v Polsku 4O a v Německu 35 až 40 eurocentů. Chovatelé se podle Belady jednoznačně shodli, že vyšší náklady mají paradoxně perspektivnější farmy, které investovaly, nebo mladí farmáři, kteří koupili farmu z důvodů vysokých odpisů a splátek úvěrů. „Ve všech zemích však farmáři začínají postupně s mléčnou produkcí končit a dávat krávy na jatka a to i z důvodů zajištění peněžní hotovosti z prodeje krav,“ poznamenal. Další úspory jde podle Belady jen obtížně najít. „Řešení by mělo být ve dvou rovinách , a to posílením dotací do výroby mléka , ale tam je jasné, že jsou omezené možnosti z důvodů hospodářské krize. Minimální cena s pružnou regulací množství vyrobeného mléka je ale zásadní,“ prohlásil viceprezident. Veleba doplnil, že představitelé agrárních komor států V 4 se zabývali i oblastí obilovin. Podle něj se letos v některých zemích očekává výrazně nižší úroda než vloni, v důsledku čehož by se ceny obilovin mohly narovnávat. Zástupci zemědělských komor pak po EK požadují, aby intervenční ceny obilovin přizpůsobovala vývoji nákladovosti a umožnila tak fungování záchranné sítě. Pro letošní sklizeň by podle nich měla představovat 120 eur za tunu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down