Ministerstva nevyhověla připomínkám potravinářů k ‘pamlskové vyhlášce‘

Připomínkám potravinářů při projednávání takzvané pamlskové vyhlášky ministerstva školství a zdravotnictví ve valné většině případů nevyhověla. Uvedl to prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Chce ministryni Kateřinu Valachovou a jejího kolegu Miloslava Ludvíka požádat o schůzku, na které by se znovu jednalo o podobě vyhlášky. Oba resorty ale dnes daly ve společném prohlášení najevo, že předpis měnit nechtějí.

Parametry maximálního obsahu cukru, tuku a soli, které vyhláška stanoví, většina dostupných potravin nesplňuje. Podle něj upozorňovali, že vyhovující potraviny nejsou dostupné, nebo nejsou za rozumnou cenu. Složky jako cukr, sůl a tuk plní v potravinách řadu technologických funkcí. Preferoval by zrušení vyhlášky, případně považuje za nutné znovu jednat o parametrech.

Jiná výživová poradkyně Margit Slimáková však vyhlášku hodnotí pozitivně. V tomto kroku se skutečně státní úřady, lékaři i další profesionálové v oblasti zdravého životního stylu shodují, že uvedená vyhláška podporuje zdraví školáků. V žádném případě nemá za cíl rušení bufetů, pouze omezuje prodej potravin, které mohou neblaze působit na dětský organismus," prohlásila.

Provozovatelé školních bufetů se budou muset vyhláškou řídit od ledna. Při kontrolách jim za nesplnění podmínek vyhlášky zatím nebudou hrozit postihy, ale dostanou radu, co mají prodávat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down