Ministerstva připravují nový podpůrný program

Na podporu zaměstnanosti v zemědělství na venkově by mohla vláda dát až tři miliardy korun. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula dnes na tiskové konferenci na agrosalonu Země živitelka řekl, že jeho resort spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí připravuje v této výši program sníženého sociálního pojištění pro živočišnou výrobu a produkci citlivých komodit, jako jsou brambory nebo zelenina.

Nekula na tiskové konferenci věnované hlavně výsledkům letošní sklizně poděkoval zemědělcům za jejich celoroční úsilí. Řekl také, že si uvědomuje, že jejich práce není jednoduchá. "Pracujeme na programu podpory zaměstnanosti na venkově. Týká se to sníženého sociálního pojištění a bude to cíleno jako podpora zaměstnanosti v oblasti živočišné výroby a produkce citlivých komodit," uvedl. Letošní žně jsou v České republice u konce, k 25. srpnu zemědělci sklidili 99,63 procenta obilovin a 99,99 procenta řepky. Sklizeň letos výrazně urychlilo sucho, loni bylo touto dobou sklizeno 76 procent obilovin a 95 procent řepky.  Zemědělci letos sklidili 7,8 milionu tun obilí a 1,16 milionu tun řepky. Zbylého méně než půl procenta nesklizené plochy obilnin představují plochy podmáčené kvůli deštivému počasí nebo je obilí znehodnocené jinak. Výnosy jsou o něco horší než minulý rok. Průměrně se sklidilo 6,02 tuny na hektar obilovin, což je meziročně pokles o 0,28 tuny na hektar. Průměrný výnos řepky je 3,38 tuny na hektar, oproti roku 2021 to je o 0,27 tuny na hektar více.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down