Ministerstva zdravotnictví i pro místní rozvoj chtějí nižší DPH na rostlinné mléko

Ministerstvo zdravotnictví i Ministerstvo pro místní rozvoj požadují, aby rostlinné alternativy mléka spadaly v budoucnu do nižší, 12procentní sazby daně z přidané hodnoty. Ministerstva to uvedla mezi svými připomínkami k vládnímu návrhu konsolidace veřejných financí a obě svoji připomínku označila za zásadní. 

V důvodové zprávě vládního návrhu se uvádí, že veškeré alkoholické a nealkoholické nápoje mají nově podléhat základní sazbě, tedy 21 procent. Výjimku mají tvořit tekuté mléčné výrobky, kde se má uplatňovat sazba jako pro potraviny, tedy 12 procent. "Daná položka (rostlinné mléko) je zásadní z hlediska zdravotního významu stran dopadů zdanění rostlinného mléka ve vztahu k pacientům trpícím poruchou vstřebávání laktózy," uvedlo Ministerstvo zdravotnictví. Poukazuje na to, že laktózovou intolerancí trpí podle některých zdrojů asi deset procent obyvatel Česka. Jeví se jako jako nežádoucí takto velkou část populace zatěžovat zvýšením DPH u položky, která je pro ně v mnoha ohledech naprosto nezbytná, míní ministerstvo. Také úřad vedený Pirátem Ivanem Bartošem požaduje, aby do snížené sazby DPH padaly alternativy mléka, například rostlinné nápoje na bázi sóji, ořechů nebo obilovin. "Nezařazení těchto alternativ mléka do snížené sazby DPH by vytvářelo bezdůvodně diskriminační přístup státu k osobám se zdravotním postižením, s určitým náboženským vyznáním či světonázorem," píše MMR. Zdůvodňuje to tím, že spotřebitelé tyto rostlinné alternativy požívají místo mléka například z důvodu alergií na laktózu nebo kasein.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down