Ministerstvo by mělo zachovat rovný přístup při rozdělování dotací na welfare

Ekologičtí farmáři kritizují ministerstvo zemědělství za to, že údajně i příští rok chce vyplácet stamilionové dotace na zlepšení podmínek chovu hospodářských zvířat pouze farmářům, kteří používají klasické metody. Podle Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO by ale měl být při rozdělování dotací na welfare zachován rovný přístup, jinak budou konvenční zemědělci zvýhodněni.

Návrh změny nařízení vlády, která řeší dotace na welfare v příštím roce, je nyní podle manažerky svazu PRO-BIO Kateřiny Urbánkové v připomínkovém řízení. Vyplatit se má 600 až 800 milionů korun, upozornila. Ministerstvo zemědělství podle Urbánkové ekologickým zemědělcům návrhem vzkázalo, že podmínky v těchto chovech už není třeba dál zlepšovat a místo toho chce dotovat například chemické ošetřování stájí v konvenčních chovech.

Ministerstvo zemědělství by podle ekologických zemědělců mělo změnit nastavení dotačních podmínek pro welfare. V opačném případě prý hrozí, že tuzemští ekologičtí farmáři budou mít horší pozici než jejich kolegové v západní Evropě. Někteří ekologičtí zemědělci prý kvůli ekonomickým problémům mohou začít uvažovat o přechodu ke klasickým metodám hospodaření, které jsou méně nákladné.

Podpořen by měl být podle Urbánkové například pastevní způsob chovu dobytka. Zvířata na pastvě, která je pro ně přirozeným prostředím, se musí nákladně zásobovat vodou, složitěji než ve stáji kontrolovat a přikrmovat, připomněla. Výnosy z trvalých travních porostů jsou v případě pastvy nižší a krávy také dávají méně mléka. To vše jsou náklady, které ekologickým sedlákům nikdo nehradí. Ministerstvo zemědělství má nástroj, jak tento způsob hospodaření podpořit, ale odmítá jej využít, řekla Urbánková.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *