12.12.2006 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo chce analýzu stavu lesních porostů v Krušných horách

"Pro účinnou obnovu lesních porostů je nezbytné definovat přesnou analýzu současného stavu a dosud vykonaných kroků. Přitom je však potřeba průběžně pokračovat v záchranných pracích jak na obnově kvality půdy, tak na obnově porostů," řekla ministryně zemědělství Milena Vicenová minulý týden při své návštěvě Krušných hor.

Jak Agroweb informovala mluvečí MZe Táňa Králová, celodenní program ministryně zahájila na Krajském inspektorátu Lesů ČR, kde s odborníky z inspektorátu, Agentury pro obnovu lesa, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa a se zástupci Městských lesů města Jirkova, města Most a odboru životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje proběhla úvodní diskuse a rozbor příčin, průběhu a rozsahu poškození a prací při postupné obnově lesních porostů. Ministryně byla informována o skutečnosti, že Krušné hory nesou zátěž rozvoje průmyslu a energetiky z druhé poloviny dvacátého století, kdy emise ze spalování hnědého uhlí dlouhodobě a výrazně přesahovaly únosnou mez. Způsobily tak přímé odumírání lesních porostů, ale i kumulující se zatížení půdy. K úplnému odsíření provozů došlo v roce 1995.
V současné době jsou zhruba na 35 až 40 tisících hektarech vysázeny porosty náhradních dřevin (bříza, smrk pichlavý, jeřáb, modřín apod.), které však již také odumírají. Z důvodu ekologické stability prostředí je nezbytné je průběžně nahrazovat tzv. cílovými dřevinami, které pocházejí z místních zdrojů, konkrétně jde především o smrk ztepilý, buk a javor klen.
Ministryně Vicenová přislíbila, že záležitost obnovy Krušných hor projedná s ministrem životního prostředí Petrem Kalašem, aby se předešlo současným sporům mezi hospodářským a ochranářským pohledem.
„Odsíření provozů pod Krušnými horami před deseti lety byl jenom počátek řešení místní ekologické katastrofy. Jak je vidět, příroda náhorní plošiny stále žije pod těžkým tlakem minulosti. Je naší povinností ji citlivě a účinně pomoci, protože jenom zdravý les může plnohodnotně plnit svou funkci, například v kumulaci vody v krajině,“ shrnula ministryně poznatky ze svého výjezdu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down