Ministerstvo chce jasná pravidla pro český výrobek

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o potravinách s prováděcí vyhláškou, která jasně stanoví, za jakých podmínek smí výrobce použít na potravině označení, že pochází z České republiky. Výrobci tak nebudou moci dávat na potraviny nápisy jako například Česká republika, česká kvalita či mapu nebo vlajku ČR, pokud nepůjde o výrobek tuzemské provenience. Novela by měla začít platit od poloviny roku 2016. Informoval o tom včera ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Novelou zákona o potravinách jsme chtěli zpřehlednit dobrovolné označování českého původu, aby mělo jednotná pravidla srozumitelná pro výrobce i pro zákazníky, protože dosavadní označování českých potravin je velmi nepřehledné až chaotické. Někteří potravináři situace zneužívají a odkazují na český původ, aniž by byla potravina aspoň v České republice vyrobena,“ uvedl Jurečka.

Ministr také představil logo s českou vlajkou a nápisem Česká potravina, kterým si budou moci dobrovolně označit své výrobky potravináři, pokud splní dvě základní podmínky, jde o místo výroby v České republice a stanovený podíl českých surovin.

„Česká potravina je taková, která je ze sta procent z českých surovin a vyrobili ji v České republice. To se týká mléka a nezpracovaných potravin typu ovoce, zeleniny, masa. Označení může nést i zpracovaná potravina, jejíž 75 procent složek použitých při výrobě pochází z ČR a podstatná část jejího zpracování se udála rovněž u nás. Spotřebitelé tak na první pohled rozpoznají, které zboží je opravdu české,“ řekl ministr.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení Vyrobeno v České republice.

Výrobci, kteří tyto podmínky nesplní, nebudou už moci dál dávat na potraviny různé nápisy a obrázky, které by mohly být pro spotřebitele zavádějící, jako například Česká republika, vlajka ČR, slova „česká kvalita“, či symbol trikolóry nebo českého lva apod. Jak uvedl ředitel Odboru potravinářství MZe Jindřich Fialka, chce ministerstvo také přesněji specifikovat podmínky pro používání slov přírodní, pravé či čerstvé. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích v případě klamavého označování potravin může být uložena pokuta až deset milionů korun.

 

Ministerské logo

Logo, které Jurečka představil, vybírala ministerská komise ze stovky návrhů, nakonec se přiklonila k variantě české vlajky, pod níž je nápis Česká potravina. Původní soutěž musel úřad prodloužit a zvýšit odměnu z 50 na 90 tisíc korun, neboť tvůrci původně poslali osm návrhů. Následně jich obdrželi zhruba stovku, ale  nakonec se nelíbil žádný a logo vzniklo na půdě ministerstva. Vzhledem ke skutečnosti, že finální logo vzniklo přímo na MZe, nebyla uvedená odměna nikomu vyplacena, a to ani z řad zaměstnanců. Považujeme národní vlajku za nejvhodnější symbol pro prezentaci českých potravin. Podobnost s logem udělovaným Potravinářskou komorou zde skutečně existuje, vycházíme ze vzájemné synergie. MZe uzavřelo s Potravinářskou komorou písemnou dohodu, která tento postup umožňuje, " řekl ministr.
Podle senátorky a expertky ODS pro oblast venkova a zemědělství Veroniky Vrecionové bude snaha ministerstva zemědělství usnadnit spotřebitelům orientaci při nákupu potravin prostřednictvím nového loga pro veřejnost spíše matoucí. „Pokud chce ministerstvo skutečně posílit odbyt a identifikaci potravin z tuzemské produkce, mělo by se spíše soustředit na zlepšení marketingu u již zavedených značek a neředit peníze vydávané na propagaci našich potravin do množství produktů a projektů, které od sebe spotřebitel nedokáže odlišit,“ uvedla Vrecionová s tím, že pokud MZe soudí, že zavedené značky upozorňující na český původ potravin nefungují, mohlo podmínky pro jejich udělování zpřísnit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down