07.02.2002 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo chce přilákat zahraniční investory na výsadbu vinic

MZe zavedlo program na urychlení výsadby vinic v období před vstupem ČR do Evropské unie. Hlavním nástrojem programu bude dlouhodobý pronájem půdy ve státním, obecním i soukromém vlastnictví zahraničním investorům, především ze zemí EU. Program by měla vzít na vědomí vláda na pondělním zasedání, sdělil to dnes tiskový odbor ministerstva zemědělství.

Ministerstvo vychází z toho, že možní investoři jsou v těchto zemích při výsadbě nových vinic omezeni nařízením, které zakazuje členským státům rozšiřovat jejich plochy. Zahraniční investoři by proto mohli mít za příznivých podmínek zájem o výsadbu v ČR. Okamžikem vstupu do EU se bude omezení vztahovat i na Česko. Podle ministerstva je tedy nezbytné urychlit výsadbu vinic již od letošního jara, aby s ohledem na referenční datum 1. ledna 2003 pro vstup ČR do EU bylo technicky možné vysadit 11 tisíc hektarů vinic. "Produkce vína v ČR nepokrývá ani v nejúrodnějších letech 50 procent spotřeby vína v ČR, a to navzdory skutečnosti, že ČR má předpoklady k soběstačnosti," uvádí ministerstvo v důvodové zprávě. Zvýšení výroby vína na dvojnásobek by nemělo vést k nerovnováze na trhu. Soběstačnost v jeho produkci by navíc podle ministerstva přinesla až 16 tisíc pracovních míst. V ČR je nyní přes 11 tisíc hektarů vinic a jejich průměrný věk je 17 let. Podíl vinic starších 20 let dosahuje 30 procent. Plná plodnost vinic nastává mezi pátým a 20. rokem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down