Ministerstvo chystá úlevy pro zaměstnance i podnikatele v malých obcích

Zaměstnanci v obcích do 500 obyvatel možná získají slevu 500 korun měsíčně na sociálním pojištění. Podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, by mohli získat až dvoumilionový zvýhodněný úvěr. Na některé z budoucích koaličních rad to navrhne ministr zemědělství Marian Jurečka. Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně, oznámil ministr. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z těchto obcí, kterých jsou asi dvě tisícovky.

Lidé, kteří v nejmenších obcích žijí a jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru, by podle Jurečky mohli získat slevu na sociálním pojištění. Nárok na slevu by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5 násobek průměrné mzdy, řekl. Předpokládá, že by se to mohlo týkat více než 386 000 obyvatel ze dvou tisíc obcí. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí na 27 297 Kč.

Podle ministra by nemělo docházet k cílenému přehlašování adres kvůli šesti tisícům korun ročně. Lidem by změna dokladů nebo řešení míst v mateřských školkách a další věci vázané na trvalé bydliště za takové peníze nestály. Krátkodobě by podle Jurečky mohlo jít o výpadek peněz do státního rozpočtu, dlouhodobě díky zvýšení zaměstnanosti však ne.

Úvěry pro podnikatele, kteří jsou aktivní ve znevýhodněných oblastech, by měly být splatné do šesti let. Během prvního roku od uzavření smlouvy by žadatelé mohli odložit splátky jistiny úvěru. Znevýhodněné oblasti definuje ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Podnikatelé v těchto oblastech by také mohli dostat dotaci do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů. Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset milionů korun. Podobně již dostávají podporu zemědělci, lesníci či potravináři prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down